PILNE: 24 marca ceny paliw wystrzelą w górę. Historyczna cena za diesel, benzynę i LPG zostanie szybko osiągnięta

PILNE: 24 marca ceny paliw wystrzelą w górę. Historyczna cena za diesel, benzynę i LPG zostanie szybko osiągnięta

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Czwartek ma być dniem, w którym po raz kolejny diametralnie zmienią się ceny paliw na stacjach. Ma to być duża podwyżka za diesel, benzynę, ale i także LPG. A wszystko przez decyzję, jaka ma zapaść tego dnia. Będzie ona kluczowa dla przyszłości wielu osób pod względem tego, za jaką cenę będą tankowali paliwa w najbliższym czasie. I to nawet dość długim.

Ceny paliw ulegną zmianie po spotkaniu grupy G7

diesel benzyna paliwo ceny
fot. freepik.pl

W czwartek ma odbyć się szczyt przywódców grupy G7, a także szczyt Rady Europejskiej. W tych dwóch spotkaniach ma wziąć udział prezydent Stanów Zjednoczonych, po czym z Brukseli wybierze się w podróż do Polski. Kluczowe decyzje mają zapaść w kontekście wyeliminowania całkowitego Rosji z dostarczania ropy i gazu do większości krajów europejskich.

Jeżeli tak się stanie, nie ma wątpliwości, że cena za ropę na giełdzie momentalnie skoczy w górę – i to dobre kilka, kilkadziesiąt dolarów. Momentalni ceny paliw na stacjach także się zmienią. Losy takiej decyzji pozostają w rękach Francji, bowiem Polska jest za, a Niemcy są natomiast bardziej na nie. Embargo ma ropę z Rosji jest jednak kluczowe, jeżeli chce się osiągnąć niezależność. Dlatego niemal wszyscy wszystkich do tego namawiają.

Joe Biden także namawia Niemców do tego, aby podjęli kluczową decyzję w tej kwestii. Te jednak obawiają się skutków gospodarczych, dlatego nie są do końca przekonani, czy to słuszna decyzja. A na pewno czy nie jest ona zbyt pochopna i w pełni przemyślana. Choć pod względem politycznym nikt nie ma wątpliwości, że na pewno jest słuszna.

diesel benzyna stacja
fot. freepik

Embargo na ropę

Już od dłuższego czasu analitycy i eksperci mówią, że taka decyzja w końcu nastąpi. Mowa o tym, że coraz mniej rosyjskiej ropy będzie kupowane, a co za tym idzie wzrośnie cena na giełdach ze względu na mniejszą podaż, a większy popyt. Dlatego z chwilowego spadku ceny paliw nie ma się co cieszyć, to dopiero początek tego co tak naprawdę czeka kierowców.

Są i głosy niektórych osób, że wywoła to ogromny kryzys, o którym dziś nikt nawet nie ma pojęcia. Może dojść do sytuacji, że zabraknie paliw na stacjach i terminy oczekiwania na uzupełnienie będą dłuższe niż zdajemy sobie sprawę. Oczywiście Polska jako kraj jest zabezpieczona na taką sytuację. Ale też trzeba mieć na uwadze, że tylko na pewien okres.

diesel tankowanie paliwo
fot. freepik

Tak naprawdę nikt nie wie, co będzie za miesiąc, trzy miesiące, pół roku i dalej. Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, a ceny paliw z tygodnia na tydzień potrafią zaskoczyć bardziej, niż przez ostatnie dwa lata. Zapowiada się, że to co nabardziej bolesne w kwestii kosztów za benzynę, diesel i LPG dopiero przed nami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News