PILNE: 20 punktów karnych i mandat 2400 złotych. Tak wygląda dwukrotność kary podstawowej

PILNE: 20 punktów karnych i mandat 2400 złotych. Tak wygląda dwukrotność kary podstawowej

mandat kolizja policja

Podaj dalej

Od nowego roku całkowicie zmienia się rzeczywistość dla kierowców. Mandat będzie smakował zupełnie inaczej, niż obecnie i nie jedna osoba zatęskni za tym, co obecnie. Wielu kierowców wciąż jednak zapomina o jednej z najbardziej istotnych zmian, mianowicie dwukrotności kary podstawowej. Tak naprawdę dwie grzywny będą w cenie trzech.

Mandat grozy, czyli 24 miesiące strachu

Wysoki mandat to niewątpliwie bardzo dobry bat na piratów drogowych i tych, którzy mają smykałkę do łamania przepisów. Oczywiście trzeba pamiętać, że praktycznie żaden kierowca nie jest święty. Każdemu może się coś przydarzyć, za co można wyciągnąć konsekwencję. Mimo wszystko to głównie w osoby łamiące znacznie częściej przepis uderzy nowy taryfikator.

Zwłaszcza dwukrotność mandatów uderzy finansowo w kierowców. Najbardziej niewątpliwie odczują to kierowcy, którzy przekraczają prędkość. Mowa o tych jeżdżących ponad 30 km/h więcej, niż pozwala na to dana droga. Za pierwszym razem jak wiadomo otrzymają oni mandat w wysokości 800 złotych. Jeżeli jednak w ciągu kolejnych dwóch lat pojadą z podobną prędkością i zostaną złapani, grzywna będzie już wynosiła 1600 złotych.

Łącznie zatem kierowca wyda na dwa mandaty 2400 złotych! Ale to nie wszystko, na jego koncie pojawi się łącznie 20 punktów karnych. Zatem będzie brakowało już tylko czterech do tego, aby stracić prawo jazdy. Droga zatem do utraty uprawnień będzie teraz bardzo krótka, a nawet krótsza niż nam się wydaje. Bo trzeba wspomnieć, że jednorazowo będzie można otrzymać 15 punktów karnych, a ogólnie te kasować się będą po dwóch latach, a nie po roku.

Nie tylko prędkość

Zmiana przepisów uderzy w recydywistów dość mocno. Przepisy zostały stworzone w taki sposób, że kto popełni dane wykroczenie w kolejnych dwóch latach, będzie płacił mandat, ale dwukrotnie większy niż ten pierwszy. Ma to być nauczka dla kierowców, którzy nie wynoszą lekcji z pierwszego wykroczenia.

Warto bliżej zapoznać się ze zmianami, które będą obowiązywały już za kilkanaście dni. Niewiedza może kosztować daną osobę więcej niż myśli. A mówimy tutaj o naprawdę dużych pieniądzach, a także potencjalnej utracie prawo jazdy. A zmiany wchodzą w życie już w noc Sylwestrową, także wejście w Nowy Rok może okazać się mało przyjemne.

mandat rzad policja

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News