PILNE: 18 kwietnia, jakie ceny paliw na koniec świąt? Diesel, benzyna i LPG w nowym tygodniu

PILNE: 18 kwietnia, jakie ceny paliw na koniec świąt? Diesel, benzyna i LPG w nowym tygodniu

diesel hurt cena paliwo

Podaj dalej

Lany poniedziałek, wciąż może być lany także dla kierowców do baków. Diesel i benzyna na koniec ostatniego dnia świąt wciąż jest tańszy w cenie detalicznej, niż w cenie hurtowej. Co zatem idzie, wciąż jest to dobra okazja do tego, aby udać się na stację paliw i zatankować paliwo. Kierowcy muszą się jednak śpieszyć, bo kolejne dni mogą nie być tak pozytywne.

Po ile diesel, benzyna i LPG w śmigus-dyngus

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Nowy tydzień nie wprowadził zbyt większych zmian na stacjach paliw. Diesel można tankować wciąż w cenie około 7 złotych za litr, a więc od ceny 6,90-7,15 zł/l. Wiele oczywiście zależy od miejsca w którym wlewamy paliwo, ale kto podróżował przez weekend wie, że to właśnie takie ceny pojawiały się na pylonach. Biorąc pod uwagę, że w hurcie diesel jest już ponad 7,20 zł/l, to na pewno dobra oferta dla kierowców.

Podobnie sytuacja wygląda za benzynę, a więc i tutaj większych zmian jak na razie nie widać. Benzyna oscyluje w kwocie 6,30-6,50 zł/l, a i nawet przed świętami Wielkanocnymi zdążyła nieco stanieć! Mimo wszystko lada moment stacje paliw nie będą oferowały 95-tki za mniejszą cenę niż 6,35 zł/l, bo będzie to dla nich nieopłacalne. Do tego doliczyć muszą jeszcze marżę, chyba że przerzucą ją na… LPG.

Bo właśnie tak w ostatnim czasie wygląda sytaucja z autogazem. Paliwo to choć tanieje coraz bardziej, to jednak tylko w hurcie, a nie detalu. Kierowcy z instalacją gazową płacą po prostu marżę za wszystkich innych. Dlatego też zamiast płacić 3-3,10 zł/l, to musza wydawać 6,60-6,70 zł/l. Na szczęście nie brakuje miejsc, gdzie stacje podchodzą bardziej uczciwie do dzielenia marż na kierowców. A więc i cena wówczas jest taka jaka powinna być.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.pl

Co przyniesie nowy tydzień?

W cenach hurtowych jak na razie nie widać tego, że miałyby być obniżki. Ale na szczęście poniedziałkowy poranek nie zapowiada też większych wzrostów. Sytuacja powinna się nieco uspokoić, jeżeli chodzi o hurt, ale detal niestety będzie gonił do wyższych cen i wyrównania tego co było pod koniec ubiegłego tygodnia. Zmiany będą pojawiać się w tym tygodniu, zapewne dzień po dniu.

Kluczowe pozostanie ukształtowanie się dolara do polskiej złotówki, tak samo jak unormowanie się ceny za ropę. Zasadne wydaje się pytanie, jak będzie zmieniać się marża modelowa, która miała tanieć. Ona też będzie miała kluczowy wpływ na cenę. Choć jak na razie nie widać tego, że miałaby szybko się zmienić. Pozostaje bacznie obserwować rynek i wszelkiego zmiany jakie będą zachodzić w kolejnym tygodniu.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News