PILNE: 17 lutego łatwo o mandat 1500 złotych! Tysiące kierowców straci dziś sporo pieniędzy

PILNE: 17 lutego łatwo o mandat 1500 złotych! Tysiące kierowców straci dziś sporo pieniędzy

mandat policja kontrola

Podaj dalej

Mandat można otrzymać dziś łatwiej niż kiedykolwiek, dlatego warto mieć oczy dookoła głowy. Policja od rana poluje na kierowców, którzy zapominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w okolicach przejścia dla pieszych. Warto wspomnieć, że za nieprzepuszczenie osoby, która chce przejść na drugą stronę jezdni grozi grzywna w wysokości 1500 złotych.

Wysoki mandat sypie się jak z rękawa

mandat ubezpieczenie

Funkcjonariusze od wczesnych godzin porannych w całej Polsce patrolują okolice przejść dla pieszych. Wyłapują kierowców, którzy nie stosują się do nowych zasad. A wystarczy tylko nie przepuścić osoby, która chce wejść na pasy, aby kilkadziesiąt metrów dalej zostać zatrzymanym przez patrol policji.

Wielu kierowców nie jest na bieżąco z przepisami i nowym taryfikatorem. Dlatego zdziwienie jest niezwykle ogromne, gdy słyszą kwotę jaką zostaną ukarani. A w tym przypadku nie ma żadnych widełek, a tylko jedna kwota na jaką policjant musi wypisać mandat. Warto zatem pamiętać o kulturze na drodze i o tym, żeby pieszy to także uczestnik ruchu drogowego.

Kierowca musi pamiętać o tym, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszym będącym już na przejściu oraz na nie wchodzącym. W dodatku widząc przejście dla pieszych prowadzący zbliżający się do przejścia ma obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić.

policja mandat kierowca

Pieszy także może otrzymać grzywnę

Pieszy nie może być tzw. świętą krową i o tym też pamiętają mundurowi. Również jeżeli zauważą, że pieszy wtargnie na jezdnię bez rozglądania się czy trzymając telefon w ręce, otrzyma mandat. Policja wie, że nie można wyłącznie naciskać na kierowców, bowiem pieszy także popełnia błędy i może być winny, bądź stworzyć zagrożenie na drodze.

Warto pamiętać, że w ubiegłym roku na przejściach dla pieszych doszło do blisko 5 tysięcy zdarzeń. Z czego śmierć poniosło 527 osób. Trzeba pamiętać o tym, aby ufać tylko i wyłącznie sobie – dobrze się rozglądać i poczekać na odpowiedni moment, aby przejść. Nie można również spuszczać wzroku na jezdnię, tylko do końca obserwować czy wszystkie inne pojazdy zatrzymają się na czas. Zwłaszcza jeżeli droga składa się z kilku pasów ruchu.

mandaty nowe stawki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News