PILNE: 17 grudnia ceny paliw pójdą w dół. Giganci doszli do porozumienia! Jak to wpłynie na diesel, benzynę i LPG

PILNE: 17 grudnia ceny paliw pójdą w dół. Giganci doszli do porozumienia! Jak to wpłynie na diesel, benzynę i LPG

ceny paliw diesel benzyna (3)

Podaj dalej

Będzie duża nadwyżka paliw, a to sprawi, że zmienią się tym samym ceny paliw. W takich sytuacjach działa to zawsze z korzyścią dla klienta, bowiem zapłaci mniej za olej napędowy i benzynę. W dalszej i bardziej rozbudowanej perspektywie przyczyni się to również do obniżki ceny za LPG. Wielkie kraje rozpoczynają uwalnianie swoich rezerw.

Niższe ceny paliw na horyzoncie

ceny paliw ropa

Do akcji zaczynają wkraczać Stany Zjednoczone, które planują sprzedać 18 mln baryłek ropy z rezerw strategicznych. Ale to nie wszystko! Na rynek trafi również 4,8 mln baryłek ropy ”pożyczki zwrotnej”. Dany koncern będzie miał obowiązek zwrócić go do określonego przez rząd terminu. Taki krok ma sprawić, że rozwiąże to w znacznym stopniu problem z zakłóceniami dostaw ropy.

Jest jeszcze jeden pozytywny sygnał. Ogólnie w najbliższym czasie na rynek trafi około 50 mln baryłek ropy. Również Japonia i kilka innych krajów wykonuje podobne kroki, aby obniżyć ceny w swoich krajach, ale nie tylko w swoich. Więcej surowca na rynku sprawi, że będzie on tańszy w nabyciu dla innych, a tym samym przełoży się to na ceny paliw także i na naszych stacjach.

Kraje starają się walczyć m.in. z wysoką inflacją jaka ich dotknęła. Do także doprowadzenie rynku gospodarczego do normalnego ”naturalnego” poziomu funkcjonowania. Jeżeli działa ona poza pewnymi widełkami, wówczas dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Pytanie tylko jak na takie kroki zaryzykuje OPEC+ i czy zdecyduje się zmiany w swoich strategicznych planach.

ceny paliw diesel

Jak zareaguje giełda?

Nowy tydzień na giełdzie rozpoczął się niewielką obniżką ropy brent, ale mimo wszystko dalej oscyluje ona na poziomie 75 dolarów. To i tak bardzo pozytywna informacja, bowiem taka wartość utrzymuje się już stosunkowo długo. To w niedalekiej przyszłości wpłynie na ceny paliw na stacjach, a więc czeka nas tańsze tankowanie.

Dla kierowców najważniejsza jest teraz niska cena ropy i mocna złotówka na tle innych walut. Ten drugi warunek pomału zaczyna się spełniać, dlatego też dość optymistycznie trzeba patrzeć na kolejne tygodnie. Byle tylko nie wydarzyło się nic niespodziewanego, co znów wszystko wywróci do gróy nogami.

Diesel ceny paliw najdrożej

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News