PILNE: 1500 zł mandat za brak prawo jazdy! Rząd zmienia pierwotne przepisy

PILNE: 1500 zł mandat za brak prawo jazdy! Rząd zmienia pierwotne przepisy

prawo jazdy egzamin word

Podaj dalej

Mandat za brak posiadania prawo jazdy powróci w zupełnie nowym wydaniu. Potwierdził to wiceminister infrastruktury, który jasno zaznaczył, że w tym temacie czekają nas zmiany. Choć niektóre kary zostaną zmniejszone względem pierwotnie planowanych, to akurat w tym przypadku zdecydowano się na krok w zupełnie drugą stronę. Wydaje się, że jak najbardziej słusznie.

Duży mandat za nieposiadanie uprawnień

Początkowo wedle planu nowelizacji mandat za brak prawo jazdy miał wynieść 1 000 złotych. Jest jednak rekomendacja do tego, aby zwiększyć grzywnę do 1 500 złotych. W ten sposób rząd zamierza zniechęcić osoby, które nie posiadają uprawnień do tego, aby siadały za kierownicę. Mimo wszystko patrząc jakie mogą stworzyć ryzyko, kara i tak nie wydaje się współmierna do tego, jakie mogą stworzyć zagrożenie.

Choć może wydać się, że problem jest marginalny to jednak tak naprawdę jest ogromny. Wystarczy tylko wspomnieć, że miesięcznie prawo jazdy traci w Polsce 5-6 tysięcy kierowców. Nie wszyscy godzą się z tym faktem i pomimo zakazu częściej lub sporadycznej i tak wsiadają za kierownicę samochodu. Ci akurat jeździć potrafią, ale sprowadzają na siebie duże problemy.

Znacznie poważniej wygląda sytuacja u osób, którym wydaje się, że potrafią jeździć, a nigdy nie zdawali egzaminy na prawo jazdy. Te osoby stwarzają ogromne zagrożenie na drodze dla siebie i całego otoczenia. Obecnie kara za brak upewnień wynosi… 500 złotych, a więc dużo mniej niż samo podejście do zdobycia uprawnień. Krótko mówiąc – starcza na siedem mandatów, a tyle kontroli mało kto będzie miał przez całe życie.

Konsekwencje są, ale wbrew pozorom niewielkie

Oczywiście, jeżeli ktoś zostanie po raz któryś przyłapany za jazdę bez prawo jazdy ma większe konsekwencje, niż sam mandat. Jeżeli jednak nie stworzyło się zagrożenia, nie doprowadziło do wypadku, etc., to sądy dość pobłażliwie podchodzą do całej sytuacji. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o ostateczne konsekwencje.

Pytanie zatem czy trzykrotnie większy mandat niż obecnie to zmieni? Wydaje się, że nie, a jeżeli tak to w niewielkim stopniu. Za tego typu przewinienie kary powinny być kilkutysięczne, aby nikomu nawet nie przyszło do głowy, aby wsiadać za kierownicę. Do momenty aż kary nie będą adekwatne do czynu, trzeba będzie się liczyć z tym, że takich osób będzie bardzo wiele.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News