PILNE: 15 marca diesel będzie kosztował już 8 złotych. Cenowy rekord jest już na wyciągnięcie ręki

PILNE: 15 marca diesel będzie kosztował już 8 złotych. Cenowy rekord jest już na wyciągnięcie ręki

diesel tankowanie paliwo

Podaj dalej

Cieszmy się, że diesel od poniedziałku będzie kosztował 7 złotych, bo w połowie marca ta cena może wynosić już 8 złotych. I choć wydaje się to nieprawdopodobne, że paliwo może zdrożeć aż o złotówkę w tydzień, to wystarczy spojrzeć na ten mijający. A patrząc na ceny hurtowe, cenę euro i cenę ropy na giełdzie, ciężko patrzeć w przyszłość.

Diesel w marcu za 8 złotych

diesel benzyna stacja
fot. freepik

Średnia cena hurtowa paliwa w Polsce wynosi już 6 336 złotych. Jeszcze pierwsze dnia marca kwota ta wynosiła 5 527 złotych, a więc wzrosła w tydzień aż o 800 złotych. Dla przykładu półtora tygodnia temu cena wynosiła niemal równe 5 tysięcy złotych, a więc gigantyczny wzrost widać gołym okiem. To totalny paradoks to, z czym obecnie mamy do czynienia.

Wiadomo już z informacji ekspertów, że od najbliższego poniedziałku będziemy mierzyć się z cenami bliskim 7 złotych za diesel. Wszyscy doskonale wiedza, że ta cena jest niemal wyższa o 1,50 złotych niż ponad tydzień temu. A hamulca żadnego w tej rosnącej cenie jak na razie nie widać. Bardziej niestety widać pogorszenie sytuacji na rynku paliw.

Oprócz wysokiej ceny ropy, która oscyluje na poziomie około 115 dolarów, dochodzi rosnąca wartość euro za które trzeba dziś zapłacić 4,85 złotych. Wysoka cena ropy i słaba złotówka na tle euro oznacza dalsze wzrosty ceny paliw na stacjach. Czarny scenariusz mówi o tym, że w połowie marca, może być to już cena 8 złotych.

paliwo diesel benzyna
fot .freepik

Wszystko podrożeje

Taki scenariusz zawsze zwiastuje jedno – kolejne podwyżki w Polsce. I nie mamy już tutaj na myśli ceny za diesel czy benzynę, a zwykłych produktów. Wzrosną ceny wszystkiego, a tym samym dalej będzie rosła inflacja i to niestety bardziej znacząco niż ostatnio. Producenci będą musieli podnieść ceny ze względu na ich rosnące koszty.

Na niektórych produktach może to być czasem wręcz szokująca różnica. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ktoś musi zatankować i dowieźć towar na miejsce. Pomijając już oczywisty fakt, że także i sama produkcja to ciągłe koszty – także transportowe na różnych etapach.

benzyna diesel paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News