PILNE: 15 czerwca diesel najdroższy w historii Polski. Ile zapłacą kierowcy za każdy litr?

PILNE: 15 czerwca diesel najdroższy w historii Polski. Ile zapłacą kierowcy za każdy litr?

diesel ceny paliw

Podaj dalej

Połowa czerwca stała się dniem, w którym diesel osiągnął najwyższą cenę w naszym kraju. Tak drogo za olej napędowy nie płaciliśmy jeszcze nigdy, a więc kolejna bariera i kolejny rekord idzie do poprawki. To nie pierwszy raz w ostatnich tygodniach, kiedy taka sytuacja ma miejsce i na pewno też nie ostatni. Zaskoczenie może być jednak inne.

Diesel kosztuje duże pieniądze

benzyna diesel VAT
fot. freepik

Gdy tylko benzyna zaczęła być droższa niż diesel mówiono, że różnica może tylko i wyłącznie wzrastać. Olej napędowy miał być po prostu tańszy, tak jak wcześniej była 95-tka względem niego. I tak było, ale w bardzo krótkim czasie. Dzisiaj mam do czynienia z sytuacją, że oba paliwa dzieli już w średniej cenie hurtowej tylko… 7 groszy.

Diesel w cenie hurtowej kosztuje już średnio 7,26 zł/l, a więc osiągnął swoją rekordową cenę. To oznacza, że jego średnia cena z VAT powinna znajdować się na poziomie 7,84 zł/l bez marży. Jedno jest pewne – z dnia na dzień stacją paliw coraz trudniej będzie uciekać przed ceną 8 złotych. Jej wyświetlenie stanie się po prostu konieczne w drugiej połowie tego miesiąca.

Tym bardziej że wiele wskazuje na to, iż będzie tylko i wyłącznie drożej. Ropa dzień wcześniej osiągnęła poziom 125 dolarów, choć od środy jej wartość nieznacznie spadła. Ale problem leży też po innej stronie, a dokładniej mówiąc po stronie złówki. Ta po raz kolejny słabnie i sprawia, że robienie nią zakupów jest mało opłacalne. Niemal przez ostatni tydzień dolar zdrożał aż o 20 groszy!

ceny paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

Wakacje sezonem nowych rekordów

Jeżeli komuś wydaje się, że jest źle, to tak naprawdę źle dopiero będzie. Okres wakacyjny ma być momentem, gdzie kierowcy najbardziej odczują ceny paliw. Diesel będzie drożał, benzyna będzie drożała, a konkurencyjny pozostanie wciąż LPG. To też nie oznacza, że gdy minie sierpień będzie lepiej. Nadejdzie bowiem nowy czas, nowe problemy, a karuzela z cenami paliw będzie się dalej napędzać.

Nie ma co liczyć na to, że sytuacja unormuje się w najbliższych tygodniach, czy miesiącach. Trzeba być przygotowanym na to, że ten rok pod tym względem będzie niezwykle trudny. Niestety ceny paliw będą miały wpływ na inflację i koszty naszego życia. Także tych osób, które samochodu nie posiadają. Pryjdzie im bowiem za wszystko płacić więcej w sklepach.

diesel ceny paliwa
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News