PILNE: 14 maja benzyna przechodzi do historii Polski! Stała się znacznie droższa niż diesel

PILNE: 14 maja benzyna przechodzi do historii Polski! Stała się znacznie droższa niż diesel

diesel benzyna paliwo

Podaj dalej

Stało się! 14 maja benzyna oficjalnie została droższym paliwem niż diesel. A przecież to właśnie olej napędowy przez ostatnie długie miesiące, żeby nie powiedzieć lata, wiódł prym cenowy. Doszło jednak do zmiany i powrotu do czasów, kiedy to właśnie obowiązywała taka chronologia jak od dzisiaj. To ogromne zaskoczenie na rynku paliw.

Benzyna droższa od diesla

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że taka sytuacja może mieć miejsce za kilka miesięcy albo za kilka lat. Nikt nie spodziewał się, że w połowie maja dojdzie do sytuacji, że benzyna dogoni diesel i stanie się od niego droższa. Dziś już wiadomo, że 95-tka w zaledwie miesiąc zdrożała aż o złotówkę! To pokazuje, że w tym temacie można spodziewać się naprawdę wszystkiego.

Średnia cena za diesel w hurcie obecnie wynosi w Polsce 6,46 zł/l bez podatku i marży. Z kolei benzyna 6,75 zł/l, a zatem stała się o 30 groszy droższa i to zaledwie w…. jeden dzień! To oznacza, że lada dzień zapłacimy za 95-tkę nie mniej, niż 7,30 zł za każdy litr. Z kolei diesel będzie wyceniany w okolicach 7 złotych. Kwestia tego, jaką stację paliw dopiszą do tego marżę.

Bo już i ona musi być bardziej widoczna w przypadku tych dwóch paliw. Trudno już wyłącznie przerzucać wszystko na LPG, kiedy i ono drożeje z tygodnia na tydzień. Proporcje muszą być już rozrzucane na wszystkie paliwa. Choć niewątpliwie największy kawałek znów przypadnie kierowcom posiadającymi samochód z instalacją gazową.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

Jakie ceny paliw w Polsce?

Prognozy dla paliw w Polsce nie wyglądają optymistycznie. Ropa po chwilowym spadku znów poszybowała do poziomu ponad 110 dolarów za baryłkę. Z kolei sam dolar nie tanieje, a drożeje – jego cena wynosi już aż 4,50 zł. Nie pomaga nic a nic wzmacnianie polskiej waluty, a sytuacja z tygodnia na tydzień staje się po prostu coraz gorsza.

Otwartym pytaniem wydaje się kwestie tego, czy w kraju grozi nam zapaść pod względem cen paliw. Zbliża się okres wakacyjny, a ceny paliw po prostu ”wariują”. Benzyna, diesel i LPG stają się coraz droższe, a przecież miało być tylko lepiej. Jak tak dalej pójdzie to coraz więcej Polaków będzie musiało zastanowić się nad sensem użytkowania pojazdu i jego posiadania.

paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – demanna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News