PILNE: 10 maja diesel i benzyna gwałtownie potaniały! Ogromny spadek. O co chodzi i w jakiej cenie są paliwa?

PILNE: 10 maja diesel i benzyna gwałtownie potaniały! Ogromny spadek. O co chodzi i w jakiej cenie są paliwa?

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

To wręcz niesamowite, jak diesel i benzyna szybko potaniały w zaledwie jeden dzień. Choć tak naprawdę to nie kwestia dnia, a kilkudziesięciu godzin, który mocno zmieniły ceny paliw. Pokazało to zamknięcie wczorajszej sesji na giełdzie, natomiast 10 maja pokazały to ceny hurtowe paliw. Jak zatem będą wyglądać kolejne dni?

Diesel i benzyna z niespodziewanym spadkiem ceny

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Poniedziałkowy dzień na giełdzie był najbardziej przewrotnym dniem od wielu miesięcy, patrząc na cenę ropy Brent. Dzień zaczynał się od wartości około 113 dolarów za baryłkę, by na jego końcu osiągnęła ona wartość około 103 dolarów. Spadek o 10 dolarów w tak krótkim przedziale czasu jest czymś niespotykanym. Trzeba naprawdę daleko szukać, aby znaleźć podobną sytuację i przyczynę takiego zjawiska.

Dla kierowców to jednak bardzo dobra wiadomość bowiem diesel i benzyna dzięki temu będą tańsze. Choć oczywiście kluczowe jest to, co przyniosą kolejne dni, żeby nie powiedzieć – godziny. Wiadomo nie od dziś, że cena ropy to tak naprawdę ogromna karuzela, która raz przyśpiesza, a raz zwalnia. I tak już od bardzo długiego czasu.

Obecnie diesel w hurcie wyceniany jest średnio na 6,60 zł/l, a benzyna na 6,48 zł/l. To, co rzuca się w oczy, to fakt, że różnica w cenie obu paliw to już tylko 12 groszy! Przypomnijmy, że z reguły była to złotówka, a w zasadzie ponad złotówka. Dość szybko w ostatnich dniach doszło do podgonienia i ceny obu paliw od dziś są praktycznie identyczne.

benzyna diesel paliwo
fot. freepik

Po ile tankowanie?

Diesel przy takiej cenie hurtowej powinien kosztować około 7,15 zł/l, natomiast benzyna 7 złotych. Teraz kwestią czasu pozostaje kwestia, kiedy stacje paliw wykonają jakiś ruch w kierunku obniżki. Można spodziewać się, że nie prędko, jakby to było w przypadku podwyżek. Wszyscy będą chcieli zobaczyć co przyniesie wtorek i kolejne dni. Tendencja będzie w tym przypadku kluczowa.

Oczywiście nie ma jeszcze powodów do wielkiego optymizmu. Tego typu podobnych sytuacji w ostatnich miesiącach było już wiele. Duże spadki, a zaraz znikąd duże podwyżki i tak non stop. Brak większych sygnałów jak na razie ku temu, aby doszło do przełamania trendu na dłużej. Na razie tylko polityczne kwestie pozwalają mieć jakiekolwiek nadzieje na większa poprawę sytuacji.

diesel hurt cena paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News