PILNE: 1 stycznia wchodzi zmiana, która zaskoczy kierowców. Zostaniemy w domu i nigdzie nie pojedziemy

PILNE: 1 stycznia wchodzi zmiana, która zaskoczy kierowców. Zostaniemy w domu i nigdzie nie pojedziemy

kierowcow jazda probna

Podaj dalej

Życie kierowców ostatnio nie rozpieszcza, jeżeli chodzi o kwestie ustawowe i prawne. Od nowego roku czeka ich kolejny problem, który właśnie znalazł swoje umocowanie prawne. Nie będzie można bowiem mogli nawet wyjść z domu, gdyż zostaniemy… namierzeni. Brzmi kuriozalnie i niedorzecznie? Witamy zatem w nowej rzeczywistości!

Nowe L4 usidli kierowców w domu

Od nowego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał nowe narzędzia, które niewątpliwie uderzą głównie w kierowców. A chodzi o osoby, które w danym czasie znajdują się na L4 i mają wpisane ”leżące”. Oznacza to, że nie mogą wychodzić z domu i muszą w nim przebywać do momentu, aż nakazał im to lekarz. Jeżeli złamią tę zasadę nie otrzymają im należnych pieniędzy za czas choroby.

Skąd jednak ZUS będzie wiedział, że część chorych kierowców i innych osób opuściła domowe ściany? Od 1 stycznia będzie mógł zapytać o to naszego operatora komórkowego, gdzie korzystamy z telefonu albo nasz bank, gdzie płacimy kartą. Jeżeli okaże się, że nasz telefon logował się w miejscu w którym nie powinien albo została dokonana transakcja kartą, zostanie odebrane świadczenie.

Nowe przepisy i nowe uprawienia budzą ogromne kontrowersje. Okazuje się bowiem, że będziemy mocno inwigilowani, a nasza prywatność stanie się równa liczbie zero. Ma to na celu walkę z ”lewymi zwolnieniami”, których niestety nie brakuje, a wręcz przybywa. Przez ostatnie miesiące ZUS przeprowadził 85 tysięcy kontroli i ukarał 4 tysiące osób.

Wyjazd na wakacje w trakcie L4 już nie taki prosty

Nie ma co się oszukiwać, ale dla wielu osób zwolnienie lekarskie to taki dodatkowy urlop. W tym czasie niektórzy robią remont, a część osób wybiera się nawet na wakacje – w tym zagraniczne! Od teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł namierzać takich kierowców, którzy podróżują w czasie, w którym powinni się leczyć w domu.

Oczywiście – wbrew pozorom łatwo jest to obejść. Można dokonywać na wyjeździe płatności wyłącznie gotówkowych, a telefon z kartą SIM pozostawić w domu i zabrać inny. Mimo wszystko sam fakt, że w taki sposób może zostać przeprowadzona kontrola tylko pokazuje, w jakich czasach żyjemy.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News