PILNE: 1 stycznia duża zmiana na polskich stacjach paliw. Tankujesz diesel, benzynę lub LPG? Ciebie też dotknie

PILNE: 1 stycznia duża zmiana na polskich stacjach paliw. Tankujesz diesel, benzynę lub LPG? Ciebie też dotknie

tankowanie stacja diesel

Podaj dalej

Kierowcy przygotujcie się na duże zmiany od 1 stycznia 2022 roku na stacjach. To, że dużo zapłacicie za diesel, benzynę i LPG wiadomo nie od dzisiaj, bowiem ceny paliw nieustannie idą w górę. Czekają jednak dodatkowe podwyżki, których nie unikniemy. Krótko mówiąc, miejsce tankowania paliwa stanie się jednym z najmniej lubianych przez kierowców.

Diesel, benzyna i LPG drożej na stacjach. Ale nie tylko to!

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia zamierza wprowadzić podwyżki. Chodzi o alkohol etylowy, piwo oraz wino, które ma zdrożeć aż o 10 procent na początku przyszłego roku. Warto tutaj wspomnieć, że przecież na początku 2000 roku jako obywatele spotkaliśmy się z podobną podwyżką. Wówczas zdrożały wszystkie alkohole na stacjach paliw i w sklepach.

Podwyżka nie będzie jednak jednorazowa. Alkohole od 2023 roku do 2027 roku będą drożały rok po roku o 5 procent! Plan podwyżek zakłada, że dzięki nim zwiększą się wpływy do budżetu państwa o 103,7 mld zł w 10 lat. Oznacza to, że chcąc kupić diesel, benzynę czy LPG, równie drogo od stycznia zapłacimy za alkohol na stacji.

Warto także wspomnieć, że nie tylko alkohol z ”napojów płynnych” podrożał w ostatnim czasie. Także wszelkiego rodzaju napoje słodkie dostały swój podatek, przez co mocno podrożała m.in. Coca-Cola czy inne słodkie napoje. Tak naprawdę z wszelkiego rodzaju rzeczy płynnych tylko wszelkiego rodzaju wody mineralne trzymają swój poziom cenowy.

Zakupy na stacjach paliw

Kierowcy bardzo chętnie kupują alkohol na stacjach paliw, choć z reguły ceny i tak tam są wyższe niż w wielu sklepach. To też niezwykle kontrowersyjny temat, który często powraca niczym bumerang. Zdaniem wielu osób w tego typu miejscach nie powinien być dostępny alkohol. Zachęca on bowiem do prowadzenia po spożyciu.

Dużo osób popiera tego typu zakaz, lecz jak na razie nic w tym kierunku się nie dzieje. Rząd zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie takiej zmiany, to znacznie niższe wpływy do budżetu państwa. Pod uwagę są brane tutaj statystyki. Wiele osób tankując diesel, benzynę czy LPG, także do tego kupuje na stacjach różnego rodzaju alkohole. Jak to wpływa na bezpieczeństwo na drogach tego niestety nie da się dowiedzieć i jest to traktowane jako rzecz niepoliczalna. Można tylko przypuszczać, że co któryś kierowca nabył alkohol jaki spożył właśnie na stacji paliw.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News