PILNE: 1 lutego duża obniżka za diesel! Olej napędowy już sporo potaniał, a jego cena staje się coraz niższa

PILNE: 1 lutego duża obniżka za diesel! Olej napędowy już sporo potaniał, a jego cena staje się coraz niższa

tankowanie paliwa stacja paliw

Podaj dalej

Mija już tydzień od kiedy diesel cały czas tanieje w Polsce. Po ostatnich wzrostach cen niespodziewanie nastąpił dość gwałtowny spadek. To na pewno cieszy biorąc pod uwagę, jakie są perspektywy jeżeli chodzi o ceny oleju napędowego w Polsce. Pytanie tylko czy te obniżki cen realnie zobaczymy na stacjach paliw, czy znów będzie oczekiwanie aż koszty tankowania pójdą w górę.

Diesel tanieje, ale czy wszędzie?

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik.com – LaRufi

W tym miesiącu najwyższa cena za diesel w hurcie przypadła na 24 stycznia. Wówczas olej napędowy wyceniany był na 6,24 zł/l,  a obecnie jest to kwota 6,09 zł/l. Jak widać w ciągu tygodnia paliwo to potaniało aż o 15 groszy. Warto jednak zauważyć, że wcześniej koszt tankowania poszedł w górę o 25 groszy, czyli cena dość wyraźnie opadła i niemal wróciła do poprzedniej kwoty.

Czy taka tendencja spadkowa się utrzyma? Całkiem możliwe, ale i tak warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Ropa Brent obecnie wyceniana jest na 84 dolary, a więc dość podobnie jak na początku roku. Również i dolar ma się dość podobnie, jak nie lepiej, niż 1 stycznia. Mimo to za diesel, a nawet i benzynę trzeba płacić i tak więcej. Wygląda to wszystko niczym sztuczne podnoszenie kosztów na takich samych wartościach.

Mało tego – przy takich wartościach ropy czy dolara, zawsze płaciliśmy dużo mniej, około 5 zł za litr. Teraz jak wyglądają koszty tankowania każdy doskonale widzi. Wciąż w cenach paliw są ”ukryte” koszty, które kierowcy ponoszą, a czego nie było przez lata. Niestety to przekłada się nie tylko na kryzysy i problemy społeczne w Polsce, ale również w innych krajach.

benzyna diesel lpg autogaz ceny paliw paliwo wzrost cen podwyżki
fot. freepik.com – josemiguelsangar

Co przyniesie luty?

Nowy miesiąc to dość duża zagadka dla wszystkich, jeżeli chodzi o ceny paliw. Dużą uwagę zwracać miał diesel, ale tak naprawdę to benzyna w ostatnim czasie budzi większe emocje. To za sprawą nieustannie podnoszonej ceny. Obecnie trudno nawet analitykom wyrokować to co będzie za kilka tygodni, jeżeli chodzi o większą dokładność. Najłatwiej patrzeć tydzień na przód, ale i to bywa mylne.

Trzeba zatem dość szybko reagować, jeżeli chodzi o wydarzenia na rynku paliw i tankowanie. Widząc, że nadchodzą podwyżki warto tankować wcześniej niż czekać. Zwłaszcza, jeżeli tankuje się rzadko – raz, dwa na miesiąc. Wówczas łatwiej na pewno jest kontrolować to, kiedy zatankować diesel i benzynę. Jeżeli jednak chodzi o luty ciężko wierzyć w to, że będzie lepszy niż styczeń, biorąc pod uwagę Unijne embargo na ropę.

diesel paliwo embargo rosja wojna samochód olej napędowy
fot. freepik.com – user16172657

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News