PILNE: 1 listopada znacznie podrożeje ubezpieczenie samochodu! Dla kierowców wzrost ceny będzie bardzo odczuwalny

PILNE: 1 listopada znacznie podrożeje ubezpieczenie samochodu! Dla kierowców wzrost ceny będzie bardzo odczuwalny

ubezpieczenie samochodu cena

Podaj dalej

Kierowcy muszą pogodzić się z myślą, że już niebawem ubezpieczenie samochodu będzie ich znacznie więcej kosztować. Już za nieco ponad trzy miesiące wchodzą wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego m.in. w kwestii cen oraz samej usługi. Inflacja i rywalizacja na rynku ubezpieczycieli sprawia, że niewykonanie żadnego ruchu może być bolesna dla firm.

Ubezpieczenie samochodu będzie tylko drożeć

ubezpieczenia oc polisa
fot. freepik

Cena ubezpieczenia OC komunikacyjnego na koniec I kw. 2022 r. wynosiła 488 zł i była niższa niż rok wcześniej o blisko 2 procent. Z kolei AC było praktycznie na identycznym poziomie. Ceny napraw idą w górę, co pokazują także statystyki. Koszt średniej szkody z OC obecnie wynosi niecałe 8,5 tys. złotych. W rok nastąpił wzrost o 3 procent.

Matematyka jest nieubłagana i jasno pokazuje, że równanie nie wychodzi nawet równe zeru. Robi się coraz większa różnica, a to sprawia, że muszą głośna zacząć bić dzwony na alarm. W ostatnich dwóch latach na pewno pomogła nieco pandemia, bowiem ludzie mniej jeździli i dochodziło do mniejszej ilości szkód. Wróciła już jednak normalność, a więc ubezpieczyciele muszą liczyć się ze szkodami.

Komisja Nadzoru Finansowego mówi jasno, że składki mają pokryć co najmniej koszty wypłacanych odszkodowań. Ale to nie wszytko, bowiem także koszty prowadzonej działalności. Obecnie średnia cena polisy wynosi 488 złotych. Z pierwszych nieoficjalnych analiz wynika, że skok ceny może wynosić około 50 złotych.

uszkodzony samochód ubezpieczenie freepik
fot. freepik

Mandaty też zrobią swoje

Ubezpieczyciele widzą jednak dalej duże możliwości w walce o klienta. Ubezpieczenie samochodu dla osób, które jeżdżą bezpieczenie, nie mają mandatów, może być dalej bardzo korzystne. Różnice pokryją ci, którzy mają punkty karne, a w zasadzie mają ich dość dużo. To ta grupa kierowców będzie płaciła najwyższe polisy w kraju.

I kto wie czy to właśnie ta grupa kierowców nie pokryje różnicy w stracie. A kto jeździł i jeździ bezpieczeni, będzie mógł dalej spać spokojnie. Rynek na razie pod tym względem się uczy i wdraża nowości. Tak naprawdę wszystko zacznie się kształtować  dopiero w dalszej perspektywie czasu. I mówimy tutaj o wielu miesiącach, a nie tygodniach.

ubezpieczenie samochodu polisa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News