PILNE: 1 listopada LPG wyraźnie podrożeje na stacjach paliw. Nadchodzi nowa mieszanka autogazu

PILNE: 1 listopada LPG wyraźnie podrożeje na stacjach paliw. Nadchodzi nowa mieszanka autogazu

Prosty trik, żeby wydawać mniej na Diesel, benzynę i LPG

Podaj dalej

Najbliższe dwa tygodnie nie będą łatwe dla kierowców tankujących LPG. Oprócz tego, że cena tego paliwa wzrośnie z przyczyn rynkowych, do tego wraz z początkiem kolejnego miesiąca, podniesie się dodatkowo ze względu na swój skład. Będą zupełnie inne proporcje mieszanki propanu i butanu, ze względu na nadchodzące pogorszenie się warunków pogodowych.

LPG zdrożeje, bo idzie zima

Wbrew pozorom 1 listopada zawsze był dniem, w którym cena za autogaz szła w górę. Wynika to po prostu z przepisów jakie obowiązują. Wynika z nich, że mieszanka musi mieć zwiększoną zawartości gazu lotnego – propanu, a ten jak wiadomo jest droższy niż butan. Takie właściwości wpływają na zoptymalizowanie ciśnienia pary LPG, w warunkach niskich temperatur.

Umiejętna zmiana proporcji propanu i butanu, a więc dwóch głównych składników autogazu, przystosowuje paliwo do warunków atmosferycznych. Głównie chodzi tutaj o temperatury wrzenia propanu i butanu. Ten pierwszy gwałtownie odparowuje przy -42 stopniach Celsjusza, a butan już przy -0,5 stopniach Celsjusza. Gołym okiem widać, że zmiana jest po prostu konieczna.

Gdyby stacje paliw nie wprowadzały zmian, mogłoby to się źle skończyć. Samoistne odparowanie LPG w zbiorniku wytwarza nad lustrem płynnego paliwa poduszkę gazową. To sprawia, że w zbiorniku powstaje nadciśnienie, mogące doprowadzić do tego, że płynna mieszanina propanu i butanu może przemieszczać się do dalszej części gazowego układu zasilania.

Silnik będzie odpowiednio pracował

Zmiana proporcji w żadnym stopniu nie wpływa na to, jak będzie pracowała jednostka napędowa w naszym samochodzie. Ba, przy niskich temperaturach będzie miała ona nawet łatwiejsze zadanie z rozruchem. Warto wiedzieć, że propan jest składnikiem o wysokiej liczbie oktanowej, czyli bardzo dobrze spala się w silniku.

Jeżeli poczujemy, że po zatankowaniu LPG po 1 listopada nasze auto jeździ szybciej i jest bardziej dynamiczne, to nie będzie mylne. Dlatego choć przyjdzie nam nieco więcej zapłacić na stacji paliw za nową mieszankę, niejako zrekompensuje nam to jazda. Choć oczywiście pocieszenie jest to żadne, patrząc na aktualne ceny i te które będą.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News