PILNE: 1 kwietnia cena za LPG leci w dół! To już pewne i potwierdzone informacje dla kierowców

PILNE: 1 kwietnia cena za LPG leci w dół! To już pewne i potwierdzone informacje dla kierowców

LPG paliwo autogaz

Podaj dalej

To już ostatnie dni kiedy kierowcy będą płacić więcej za LPG. Od początku kwietnia ceny za autogaz będzie niższa, a wynika to z przepisów, które obowiązują. Paliwo wchodzi w tzw. okres letni, a więc zmieniają się proporcje gazu, na którym jeżdżą kierowcy z instalacją gazową w samochodzie. Jak dużo uda się zaoszczędzić?

LPG taniej prima aprilis

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik.pl

1 kwietnia to nie tylko dzień żartów, ale dzień tańszego tankowania paliwa. Tyczy się to wyłącznie kierowców jeżdżących na LPG. Chodzi o tzw. prężność par, a więc proporcje propanu i butanu w paliwie, które tankujemy na stacjach paliw. Zimą proporcje muszą być inne, bowiem gdyby tak nie było dochodziłoby do wydostawania się gazu ze zbiornika.

W okresie zimowym tankujemy LPG, które posiada większość ilość propanu, co wpływa na wzrost lotności mieszaniny gazowej. Propan nie tylko posiada wysoką prężność par, ale również dużą liczbę oktanową. Pozwala to na utrzymanie w butli odpowiedniego ciśnienia, nawet pomimo niskich temperatur.

Butan, którego jest znacznie więcej w letniej mieszance, jest gazem tańszym. Tym samym naturalną rzeczą jest to, że cena za LPG powinna być adekwatnie mniejsza. W samej jeździe jak zawsze nic się zmieni i kierowcy niczego nie powinni odczuć. Jedyne co powinni odczuć, to niższą cenę na stacjach paliw.

LPG autogaz ceny
fot. freepik.pl

O ile tańszy będzie autogaz?

Różnica w cenie będzie, a na pewno być powinna. Nie można tutaj jednak liczyć na to, że spadek będzie duży, o kilkadziesiąt groszy. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdzie są bardzo duże wahania w cenie hurtowej tego paliwa. Tylko w ostatnim czasie, przez zaledwie kilka dni, skok ceny odnotowano na poziomie bliskim złotówki.

Może zatem dojść do sytuacji, że w dniu w którym spodziewane będą obniżki ceny, dojdzie do podniesienia cen w hurcie. I koniec końców znacząco nie odczujemy różnicy. Sytuacja jednak jest dynamiczna i patrząc na to co się dzieje, do 1 kwietnia daleka droga. LPG może kosztować zarówno więcej, jak i znacznie mniej.

to-paliwo-jest-tansze-niz-benzyna-diesel-czy-lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News