PILNE: 1 grudnia zaczyna obowiązywać podwójny mandat. Co on oznacza i za co kierowcy mogą go otrzymać?

PILNE: 1 grudnia zaczyna obowiązywać podwójny mandat. Co on oznacza i za co kierowcy mogą go otrzymać?

mandat wypadek

Podaj dalej

Pojęcie podwójny mandat będzie niewątpliwie czymś nowym w słowniku kierowców. Niestety nie będzie to nic przyjemnego dla nich, bowiem już pierwszy błąd będzie dla nich bardzo kosztowny, a drugi jeszcze bardziej. Chodzi o listę przewinień, które gdy nam przydadzą się ponownie w okresie dwóch lat, będą zdecydowanie surowiej karane. Mowa tutaj o naprawdę dużych sumach pieniędzy.

Jeden mandat to za mało, aby czegoś nauczył

Wedle nadchodzącej nowelizacji kodeksu drogowego będą przewinienia, za które nie warto być ukaranym drugi raz. Jeżeli tak się zdarzy będzie to mandat o dwukrotnie większej wartości niż ten pierwszy. Można się tylko domyślać, że najczęściej kierowcy będą karani za przekroczenie prędkości już o 31 km/h właśnie tego typu grzywnami. Ale lista przewinień jest znacznie dłuższa.

Mówi o tym dokładnie druk sejmowy nr 1504, który niewątpliwie jest ciekawą lekturą dla tych którzy lubią czytać. Chodzi o to, aby kierowca, popełniając dane wykroczenie i będąc za nie ukarany… myślał tylko o tym, aby go nie powtórzyć. Albo też nie popełnić kolejnego z poniższej listy. Bo np. jeżeli ponownie przekroczy wspomnianą prędkość czy nie przepuści kogoś na pasach, wówczas wie, że sporo go to będzie kosztowało.

Za co dokładnie będzie podwójny mandat?

 • Niezastosowanie się do zakazu wyprzedzania
 • Jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych
 • Niezastosowanie się do sygnalizacji, znaków lub poleceń osoby kierującej ruchem w związku z pierwszeństwem przejazdu
 • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed przejściem
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
 • Utrudnianie lub tamowanie ruchu przez niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej lub poleceń wydawanych przez osobę kierującą ruchem
 • Spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym poprzez niezachowanie należytej ostrożności, którego efektem jest spowodowanie obrażeń ciała innej osoby na nie dłużej niż 7 dni
 • Prowadzenie pojazdu bez uprawnień
 • Omijanie pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszym
 • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej
 • Niezatrzymanie się do kontroli

Długa lista daje do myślenia

Warto podkreślić, że nie muszą to być te same przewinienia! Pierwszy raz może być mandat za nieustąpienie pierwszeństwa, a drugi za jedną z powyższych rzeczy bądź za to samo wykroczenie. Tutaj nie ma znaczenia, za co zostaniemy ukarani. Najważniejsze, aby nie było sytuacji, że przewinienie znajduje się na tej liście. Inaczej za drugim razem nasze konto zostanie mocno uszczuplone.

W najlepszym wypadku może to być łącznie 1 500 złotych, ale średnia wychodzi i tak blisko 3 tysiące złotych. Wydanie takiej kwoty to już naprawdę dobre tygodniowe wakacje za granicą. Lepiej zatem wiedzieć dokładnie na co policja będzie zwracała w szczególności uwagę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News