PILNE: 1 grudnia nie wejdzie w życie nowy taryfikator. Kierowcy unikną wysokich mandatów

PILNE: 1 grudnia nie wejdzie w życie nowy taryfikator. Kierowcy unikną wysokich mandatów

policja mandat kierowca

Podaj dalej

Pod koniec tego roku w Polsce miał pojawić się nowy taryfikator mandatów. Dziś można śmiało stwierdzić, że w tym terminie go nie będzie. Po pierwszym czytaniu w Sejmie okazało się, że jest bardzo dużo głosów sprzeciwów. Wielu posłów – ale nie tylko – ma wobec nowelizacji ustawy i zmiany przepisów wiele zastrzeżeń. Niecałe dwa miesiące jakie zapowiadano, to zbyt krótki czas, aby przepisy mogły wejść w życie.

Poczekamy na nowy taryfikator

Dyskusja na temat zaproponowanych zmian była niezwykle burzliwa w trakcie pierwszego czytania w Sejmie. Mimo to głosami większości partii rządzącej przegłosowano ustawę. Teraz trafi ona jednak do Sejmu, a tam jak wiadomo Zjednoczona Prawica nie ma większości i zapowiada się długie obradowanie nad projektem.

Tym bardziej, że Polska 2050, Koalicja Obywatelska, PSL, Koalicja Polska mają bardzo wiele wątpliwości co do tego jak ma wyglądać nowy taryfikator. Kary uznane zostały za zbyt wysokie względem potencjalnych zarobków Polaków, a także punktu w jakim znajduje się inflacja. – Wy (Zjednoczona Prawica -przyp. red.) oczywiście potraficie tylko karać i dzisiaj o wielkości kar należałoby rozmawiać. Oczywiście dla tłustego kota ze spółki skarbu państwa zapłacić 5 tysięcy złotych to żaden problem. Jednakże kierowca, który jeździ zawodowo za najniższe stawki ten, który zarabia najniższą krajową i ma zapłacić taki mandat, będzie płacił to kosztem swoich najbliższych – powiedział Stefan Krajewski z Koalicji Polskiej.

Inni politycy zauważyli, że GITD już teraz nie radzi sobie ze ściąganiem mandatów, a problem będzie jeszcze większy po zmianie. Zauważono również, że bezpieczeństwo powinno się zmieniać w inny sposób. Wskazano m.in. zachęcenie do inwestowania w nowe samochody, bo jak na razie jest niemożliwe z powodu wysokich cen. Te można jednak obniżyć chociażby przez zniesienie akcyzy i rozluźnienie w kwestii pozostałych opłat.

Projekt czeka bardzo wiele poprawek

Wydaje się być przesądzone, że nowy taryfikator i wszystkie inne zmiany nie wejdą w takiej formie w jakiej zapowiadano. Jest ogromna liczba zastrzeżeń parlamentarzystów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, a także Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Chodzi o przekazywanie danych ubezpieczalniom, co jest sprzeczne z RODO. Chodzi o prywatne firmy oraz sam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dla kierowców to niewątpliwie bardzo dobra informacja. Mowa oczywiście o tych, którzy mandaty dostają sporadycznie i nie za rażące przewinienia. Na ”piratów drogowych” musi powstać jednak mocny bat, aby chronić zdrowie i życie innych. Teraz pozostaje bacznie obserwować to co zrobi Senat.  Zmiany jakie zostaną zaproponowane, mogą okazać się kluczowe do tego co z czasem będzie obowązywało na drogach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News