Pieszy nie musi przejść po pasach, żeby to kierowca otrzymał za to mandat. Nie daj się wrobić

Pieszy nie musi przejść po pasach, żeby to kierowca otrzymał za to mandat. Nie daj się wrobić

pasy mandat przejscie

Podaj dalej

Czy kierowca może otrzymać mandat za to, że pieszy przechodzi w niewłaściwym miejscu? Zdecydowanie tak. I wbrew pozorom to nie jest jakaś wymyślana grzywna, która zdarza się rzadko. Policja, gdy widzi tego typu sytuacje reaguje i karze użytkownika pojazdu, a nie osobę, która zlekceważyła przejście dla pieszych. Brzmi dziwnie? Niekoniecznie

Mandat za kogoś innego? Nie do końca

Kierowcy bardzo często zapominają o jednym przepisie, który niejako działa na ich niekorzyść. Wszystko przez to, że po prostu go lekceważą i zawsze im się śpieszy bardziej, niż tym którzy muszą iść pieszo. A chodzi dokładnie o zasadę 100 metrów. Jeżeli na drodze w takiej odległości z dwóch stron nie ma pasów do przejścia, to można przejść wszędzie.

Obowiązkiem kierowcy nie jest machanie rękami, wykonywanie niebezpiecznych manewrów czy trąbienie. W tej sytuacji należy bezpiecznie zatrzymać samochód i przepuścić pieszego. Z reguły oczywiście taka osoba czeka aż nic nie będzie jechało i wtedy przechodzi. Trzeba jednak pamiętać, że za tak jak za kierownicą, tak i po drugiej stronie, nie wszyscy są aż tak cierpliwi.

Policja, widząc takie zdarzenie może i złe zachowanie kierowcy, może wyciągnąć konsekwencje i wystawić mandat. Mało tego – jeżeli dojdzie do potrącenia to nie wytłumaczymy się, że w tym miejscu nie było pasów. Oczywiście o ile w promieniu stu metrów z każdej ze stron nie było przejścia dla pieszych. Oczywiście to sytuacje zawsze bardziej kontrowersyjne i ostateczną decyzję podejmuje zawsze sąd.

Więcej kultury i wszystkim będzie żyło się lepiej

Jeżeli np. zatrąbimy na taką osobę, możemy otrzymać mandat w wysokości 100 złotych za niewłaściwe używanie sygnału dźwiękowego. Znacznie większe kłopoty będzie miał dany kierowca, jeżeli na drodze będzie omijał taką osobę. Może to zostać potraktowane podobnie jak w sytuacji, gdyby takiego manewru dokonał na przejściu dla pieszych.

Zdecydowanie lepiej widząc osobę chcącą przejść w ”niedozwolonym miejscu” zatrzymać samochód i przepuścić. W ten sposób nie narażamy siebie, a zwłaszcza jej. Nigdy nie wiadomo kto będzie jechał za nami i co wydarzy się za kilka sekund. Można później żałować, że nie zatrzymało się pojazdu i nie powoliło się na to, aby dana osoba przeszła.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News