Parkowanie samochodu z aplikacji? Wysiądź z niego, sięgnij po smartfona i patrz co się dzieje

Parkowanie samochodu z aplikacji? Wysiądź z niego, sięgnij po smartfona i patrz co się dzieje

parkowanie automatycznie parking

Podaj dalej

Kierowco, parkowani samochodu sprawia ci problem? A może boisz się dawać auta członkom swojej rodziny, aby nie obili go na pierwszym lepszym parkingu? Ford wychodzi z pomocną dłonią osób, które mają problem z tym elementem jazdy. Nadchodzi nowoczesne rozwiązanie, które znacząco ułatwi tę czynność i sprawi, że stres z tym związany zniknie na zawsze.

Ford stawia na parkowanie… bez kierowcy

samochod sam parkuje

Nowe rozwiązanie sprawia, że samochód zaparkuje tak naprawdę za nas sam. Mało tego – znajdzie również za nas wolne miejsce. Wszystko to dzięki współpracy z firmami technologicznymi, które przygotowały tego typu rozwiązanie, a te wspólnymi siłami zostają wdrożone. Kierowca potrzebuje do zaparkowania wyłącznie swojego smartfona i specjalnej aplikacji.

Obecnie system jest w dalszej fazie badań i testów, ale jak widać wszystko zmierza ku dobremu. System będzie zademonstrowany na Automated Valet Parking na targach IAA w Monachium, które zaczną się już w tym tygodniu. Założeń jego powstania jest wiele, ale jednym z głównych jest ograniczenia szkód, jakie najczęściej powstają, gdy odbywa się parkowanie samochodu.

Tutaj istotna jest jeszcze jedna rzecz. Dany parking musi być wyposażony w sieć czujników rozmieszczonych w infrastrukturze. Bez tego samochód nie będzie w stanie sam sczytać otoczenie i poradzić sobie zaparkowaniem. Dlatego też rozwiązanie, gdy już nawet zostanie wdrożone, będzie początkowo bardzo ograniczone. Kwestią pozostanie to, w jakiej cenie będzie stworzenie infrastruktury i faktycznie czy będzie sens w nią inwestowania dla kilku samochodów.

Pomysł przyszłości

Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które od razu podbije świat – choć niewątpliwie powinno. Pomysł Forda jest niezwykle innowacyjny, choć znany choćby z modeli aut Tesla. Tam jednak wszystko działa na zupełnie innych zasadach, bowiem nie potrzebna jest do tego specjalna infrastruktura.

Mimo wszystko tego typu rozwiązania pokazują jedno. Za kilkadziesiąt lat wjazd do centrum będzie polegał na tym, że nie trzeba będzie spędzać kilkadziesiąt minut na parkowaniu. Pozostawimy auto w dowolnym miejscu, uruchomimy aplikację i będziemy mogli spokojnie pójść na zakupy. W tym czasie parkowanie samochodu będzie odbywało się samoczynnie. Później tylko dostaniemy informację, gdzie pojazd został zaparkowany. Będziemy mogli tam iść bądź… przywołać je później w dowolne miejsce.

parkowanie aplikacja telefon

Przeczytaj również