Parking droższy o 600 procent! Czy wszystkich nas będzie stać na taki wydatek?

Parking droższy o 600 procent! Czy wszystkich nas będzie stać na taki wydatek?

parking samochody parkoparking samochody parkowaniewaniee

Podaj dalej

Miasta mogą przeżyć prawdziwy szok, a zwłaszcza kierowcy. Parking sześć raz droższy niż obecnie, to kompletnie niepojęta rzecz, ale scenariusz który już wchodzi w życie. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do tego, aby porzucili samochody przemieszczali się np. rowerami bądź komunikacją miejską w dotarciu do celu. Co ciekawe, pomysł ten zaczyna podobać się coraz większej ilości włodarzy miast.

Szalenie drogi parking to niedaleka przyszłość

Zapewne mało kto słyszał o takim mieście jak Tybinga położonym niedaleko Stuttgartu. To właśnie tam burmistrz zdecydował się na podniesienie opłaty za parking aż o 600 procent! Tamtejszy włodarz należy do grona Partii Zielonych, dla których jak wiadomo szeroko rozumiana ekologia stawiana jest na pierwszym miejscu.

Boris Palmer zyskuje przychylność, aby podnieść opłaty z 30 euro, do aż 180 euro za parking w mieście. Roczna opłata ma dotyczyć pojazdów z silnikami spalinowymi przekraczających wagę 1800 kg. Kogoś może to zdziwić, ale również samochody elektryczne będą tyle płaciły o ile ich waga przekracza 2000 kg. Poniżej tej wagi opłata i tak będzie znacząco wyższa, bowiem będzie wynosiła 120 euro.

Mieszkańcy i tak mogą się cieszyć, bowiem jeszcze kilka tygodni wcześniej Palmer apelował, aby stawki były dwukrotnie wyższe od tych, które już zostały ustalone. Jego zdaniem musi być tutaj różnica od miejskich pojazdów, a tych sportowych z dużym silnikiem, które są najbardziej szkodliwe dla takich małych miast jak Tybinga.

Najważniejsza neutralność klimatyczna

Miasto te podobnie jak wszystkie inne w Niemczech dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku. Żeby tak się stało włodarze miast muszą zachęcać mieszkańców do korzystania z innych środków transportu niż samochody. A zrobić to mogą jednym sposobem – uderzając ich po kieszeni. Wbrew pozorom taka opłata na pewno nie zniechęci wiele osób do korzystania z auta. Pokazuje ona jednak jakie kroki są wykonywane w tym celu. Można się zastanowić, czy to już nie lekka przesada i uderzenie w prawa wolności.

Pomysł podniesienia cen do tak wysokich stawek zyskuje coraz większe poparcie także w innych miastach. To pomysł, który dziś może się wydawać, że jest przyszłością. Najpierw opanuje on Niemcy, a później Unia Europejska sama zapewne narzuci podneisienie stawek. A jeżeli tego nie zrobi to wzorem Niemiec, pójdą za tym same inne kraje. Pytanie tylko czy w Polsce podniesienie opłat sześciokrotnie to dobry pomysł?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News