Paliwo w Polsce jest drogie? Kierowcy mówią jedno narzekając, a tankują i tak coraz więcej benzyny, oleju napędowego i LPG

Paliwo w Polsce jest drogie? Kierowcy mówią jedno narzekając, a tankują i tak coraz więcej benzyny, oleju napędowego i LPG

benzyna paliwo on pb

Podaj dalej

Trzeba przyznać, że jako kierowcy jesteśmy bardzo obłudni. Narzekamy na to po ile jest paliwo, a jak się okazuje tankujemy je bardzo chętnie mimo rekordowych cen z jakimi mamy do czynienia. I tyczy się to wszystkich – zarówno tych tankujących benzynę, olej napędowy czy LPG. Po prostu bez auta nie potrafimy żyć. Potrafimy zrezygnować z innych rzeczy, byle tylko jeździć.

Benzyna, diesel i LPG to nasze… paliwo

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zużycie benzyny w naszym kraju wyniosło 3,04 mln m3. To aż 10 proc. więcej w roku ubiegłym. Choć trzeba też mieć na uwadze, że drugi kwartał ubiegłego roku był dość specyficzny. Z wiadomych powodów podróżowanie i jakakolwiek jazda była ograniczona.

Patrząc na olej napędowy jego zużycie także poszło w górę. Tutaj wartość jest wyższa o 7 procent, a mowa o dokładniej ilości 10,3 mln m3. Z kolei jeżeli chodzi o najtańsze paliwo, tutaj wzrost odnotowany został ”tylko” o 4 procent. Kierowcy przejeździli 2,2 mln m3 w pierwszej połowie tego roku. Oznacza to, że łącznie zużycie trzech głównych paliw w Polsce wzrosło o 7% r/r i wyniosło 15,56 mln m3 w I półroczu 2021 r.

Z informacji jakie przekazał POPiHN wynika, że pierwszy kwartał tego roku nie zapowiadał się tak dobrze. Patrząc rok do roku paliwo sprzedawało się gorzej, ale drugi kwartał to mocne odbicie i wskaźniki poszybowały w górę. Trzech podstawowych paliw zużyto dokładnie 15,56 mln m3 i jest to więcej niż w I półroczu 2020 r. o 563 tys. m3.

Jakie będzie drugie półrocze?

Wiele wskazuje na to, że druga połówka roku będzie jeszcze lepsza niż pierwsza, i rok do roku także więcej zużyjemy benzyny, oleju napędowego i LPG. Mocnym zastrzykiem będzie trzeci kwartał, a więc okres wakacyjny. Polacy w dużej mierze spędzali ten czas nad polskim morzem, a więc co za tym idzie wydawali pieniądze na paliwo.

Jak na razie nic nie wskazuje na to, że nawet po wakacjach będzie gorzej niż przed nimi. Sytuacja jaka obecnie panuje pozwala na normalne życie społeczne i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to diametralnie zmienić. Na dokładne dane przyjdzie nam jednak nieco poczekać. Jedno może tylko w tym wszystkim dziwić – drogie paliwa nie są nam straszne!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News