Paliwo nie tanieje, a od nowego roku powinno. Co się dzieje na stacjach, że ceny nieustannie pozostają niezmienne?

Paliwo nie tanieje, a od nowego roku powinno. Co się dzieje na stacjach, że ceny nieustannie pozostają niezmienne?

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa

Podaj dalej

Już niemal tydzień minął od czasu, kiedy w Polsce zmieniła się stawka VAT na paliwo. Jak wiadomo nie przyczyniła się ona do zmian cen na polskich stacjach paliw, co wywołało duże kontrowersje. W tym całym zamieszaniu jednak mało kto mógł zauważyć, że ceny przez ostatnie dni powinny nieco spaść, ale taka sytuacja nie miała miejsca.

Paliwo dalej nie ma właściwej ceny

Ile kosztuje paliwo od 4 stycznia
fot. freepik.com – user14919810

Od nowego roku cena za ropę Brent poszła w dół o około 7-8 dolarów, ale nie widać tego wówczas kiedy tankujemy diesel czy benzynę. Ceny choć się unormowały, to jednak wciąż wykazują pewną niestabilność. Nie reaguję na pewno na to, co dzieje się z ceną ropy. Gdyby tak było moglibyśmy zobaczyć na stacjach paliw niewielkie obniżki w porównaniu z cenami z nowego roku.

Warto na pewno zauważyć, że dość dynamicznie słabnie polska złotówka na tle dolara. Ten jest warty obecnie 4,46 zł, a więc niecałe 10 groszy więcej. To na pewno może skomplikować obniżki na kolejny tydzień, bowiem zakup paliwa staje się droższy. Pierwszy tydzień zatem jest dość chwiejny i na pewno nie do końca oddaje to, co powinno się dziać.

Wiadomo już, że styczeń na pewno nie będzie łatwym miesiącem dla kierowców, jeżeli chodzi o ceny paliw. Wciąż one mogą nie do końca być proste w rozszyfrowaniu, bazując na czynnikach, które niegdyś świadczyły o tym jak mogą one wyglądać. Najważniejsze jednak pozostaje to, że jak na razie nie widać większych podwyżek, które mogą pojawić się dopiero w lutym.

Paliwo w promocji na święta
fot. freepik.com – syda_productions

Najniższe ceny paliw na stacjach

Cena niewątpliwie najbardziej może drażnić tych, którzy tankują diesel. Olej napędowy pozostaje ponad złotówkę droższy od benzyny. Najniższa cena za to paliwo to około 7,45 zł/l, natomiast benzyna to koszt 6,29 zł/l. Najlepiej wciąż ma się LPG, który dalej można zatankować poniżej 3 złotych, co wydawało się w nowym roku wręcz niemożliwe.

Paliwo zatem pozostaje w dość podobnych cenach, jak przed końcem roku i to z wyższym podatkiem. Teraz kierowcy muszą bacznie obserwować sytuację na stacjach, a także szukać miejsc, gdzie diesel, benzynę i LPG można zatankować po najniższej cenie. Warto mieć na uwadze, że styczeń, może być ostatnim miesiącem w najbliższym półroczu, gdzie ceny paliw będą najniższe względem tego co później.

ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News