Paliwo jeszcze droższe przez Unię Europejską? Sytuacja staje się już komiczna, a skończy się wielkim kabaretem

Paliwo jeszcze droższe przez Unię Europejską? Sytuacja staje się już komiczna, a skończy się wielkim kabaretem

diesel ceny paliwo

Podaj dalej

Paliwo wciąż bardzo dzielnie broni się przed dużą podwyżką, która miała i ma nadejść. Unia Europejska wciąż jednak nie może znaleźć porozumienia, jeżeli chodzi o znalezienie wspólnego języka w kwestii embargo na rosyjską ropę. Poszła już na bardzo duże ustępstwa, a mimo to i tak do zielonego światła wciąż daleka droga. Słowa ”wspólnota” mocno tutaj nie pasuje.

Kiedy i czy w ogóle Unia zainterweniuje w paliwo

benzyna paliwo cena
fot. freepik

Sankcje na rosyjską ropę stają się pomału telenowelą, która wciąż daje nowe odcinki. Unia Europejska stara się za wszelką cenę wprowadzić pakiet sankcji, który będzie obejmował taki punkt. Już od kilku tygodni jednak kraje nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii. Sytuacja staje się coraz bardziej komiczna pod tym względem.

Padła już nawet propozycja, że rosyjskie paliwo jest złe, ale… tylko te, które dociera drogą morską. Ta ropa, która płynie rurociągami byłaby akceptowalna. Oznacza to, że wciąż około 33 procent ropy z tego kraju docierałoby do Unii Europejskiej. Wiadomo już jednak, że Węgry nie zgodzą się na takie rozwiązanie, jak i nie zgodzili się na wszystkie poprzednie. Chcą, aby ropa dopływała do nich zarówno rurociągami, jak i droga morską.

Kraj ten oczywiście nie ma dostępu do morza, ale w ten sposób także dociera do nich ropa. Dlatego już wiadomo, że nowo narodzony pomysł, upadł już zaraz po tym, jak ujrzał światło dzienne. Wygląda na to, że sankcje musiałby całkowicie ominąć Węgrów, aby te były zadowolone z faktu korzystania w pełni z rosyjskiej ropy. Kraj ten wedle słów prezydenta nie poradzi sobie bez tego surowca, a państwo czeka kryzys.

benyzna 95 paliwo
fot. freepik

Wstrzymanie wzrostu cen

Pomijając wszelkie kwestie polityczne jedno jest pewne – dzięki temu paliw wciąż nie jest tak drogie w Polsce i innych krajach, jak może być. Tutaj również zaznaczamy, iż pomijany jest fakt, czy cała ta sytuacja jest zła, czy dobra, a stwierdzamy jedynie fakty. Bo te są takie, że gdy wejdzie embargo ropa na pewno podrożeje. A już kosztuje przecież ponad 116 dolarów, a ceny na stacjach za diesel i benzynę wciąż drożeją.

Dlatego też fakt, że tego typu sankcje nie weszły jeszcze w życie, niejako jest korzystne. Ale patrząc racjonalnie na całą sytuację Unia Europejska musi znaleźć rozwiązanie, które doprowadzi do tego, że kraje wspólnoty będą w stanie funkcjonować bez zaopatrywania się w rosyjskie paliwo. W innym wypadku to nic innego jak finansowanie tego kraju i tamtejszej armii.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News