Padł właśnie rekord, który dobije ceny paliw za diesel oraz benzynę. To bardzo zła informacja dla kierowców

Padł właśnie rekord, który dobije ceny paliw za diesel oraz benzynę. To bardzo zła informacja dla kierowców

diesel stacja paliw

Podaj dalej

Szykuje się bardzo wysoki skok cenowy za diesel oraz benzynę w nadchodzącym czasie. Powód to właśnie co pobity siedmioletni rekord, jeżeli chodzi o ropę Brent. Cena ropy naftowej przebiła 84 dolary za baryłkę i tak droga nie była od listopada 2014 roku. Przy tym jak obecnie kształtuje się rynek i gospodarka, nie zwiastuje to dobrych informacji dla kierowców.

Diesel i benzyna znacząco podrożeją

Choć sytuacja już od dłuższego czasu wygląda poważnie, a zarazem nieciekawie dla konsumentów, to jednak teraz został przekroczony kolejny próg. Ropa naftowa nieustannie drożeje i tak jak droga jest obecnie, nie była już bardzo dawno. Przy obecnej wartości dolara i słabym wciąż złotym zwiastuje to tylko jedno – rosnąca cena za diesel i benzynę.

Już w ostatnich godzinach hurtowe ceny w Polsce osiągnęły poziom niemal 4,90 zł/l bez podatku VAT. Przy takiej cenie za baryłkę ropy jeszcze w tym miesiącu mogą osiągnąć bądź nawet przekroczyć 5 złotych netto. Doliczając do tego podatek oraz marżę, cena za paliwo podskoczy nawet o blisko 20 groszy od tego co mamy teraz.

Najwięksi eksporterzy ropy alarmują, że popyt jest ogromny. W dobie wysokich cen gazu ropa naftowa zaczęła służyć jako alternatywa do wytworzenia ciepła oraz prądu. Jedna z największy firm na świecie zajmująca się eksportem” czarnego złota” poinformowala, że przez problemy wielu gospodarek sprzedaż wzrosła o 500 tys. baryłek dziennie. Tym samym  podać (świadomie?) nie nadąża za popytem, a to odbija się na cenach.

OPEC+ nie planuje zwiększenia wydobycia

Kraje zrzeszone w OPEC+ niedawno odbyły spotkanie, ale zdecydowano, że nie będzie wprowadzanych żadnych zmian. Tym samym wydobycie pozostanie na takim samym poziomie, jakie ustalono wcześniej. Przy rosnących potrzebach na świecie jasne jest, że ilość ta jest niewystarczająca. Rzecz jasna patrząc na cenę ropy na giełdzie, opłacalne jest to tylko dla jednej ze stron.

Specjaliści przypuszczają, że problemy nie skończą się wcześniej, niż nie skończy się zima, która jeszcze się nie rozpoczęła. To w dużej mierze od niej też zależy jak będą kształtowały się ceny m.in. na stacjach paliw za diesel i benzynę. Na razie nie ma co spodziewać się żadnych obniżek, ani też nawet stabilizacji cen. Trzeba przygotować większe sumy na tankowanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News