Otrzymałeś mandat? Lepiej go zapłać. Kierowcy w niedługim czasie trafiają na kilka dni do więzienia za nieuregulowanie grzywny

Otrzymałeś mandat? Lepiej go zapłać. Kierowcy w niedługim czasie trafiają na kilka dni do więzienia za nieuregulowanie grzywny

mandat policja pasazer

Podaj dalej

Kierowcy bardzo często mają problem z tym, aby opłacić otrzymany mandat. I to bez względu na to, czy jego suma wynosi 100, 200 złotych, czy 1000, 1500 złotych. A to niestety bardzo duży błąd, który wywołuje później falę kłopotów. Bo o ile do pewnej granicy można ”przeciągnąć płatność”, to jednak coraz szybciej następuje kres naszego lawirowania z tym.

Za niski mandat do celi

mandaty kontrola policja
lubuska.policja.pl

Coraz więcej odnotowanych jest przypadków, że kierowcy za to, że nie opłacą grzywny, trafiają za kratki. Przynajmniej w teorii, bo nagle, gdy wiedzą, iż czeka ich kilka dni odsiadki znajdują pieniądze, aby opłacić mandat. Kto jednak ma kłopot z posiadaniem danej kwoty w danym momencie, nie ma zmiłuj.

A kierowcy zawsze liczą na to, że może się uda albo pieniądze zostaną ściągnięte z podatku. W ostateczności na konto wejdzie komornik i zajmie z niewielką nadpłatą należność. Coraz częściej z racji wysokich mandatów sprawia trafia także do sądów. Ten w zależności od wysokości grzywny ustala ile dni odsiadki czeka danego kierowcę.

Dla przykładu jeden z sądów orzekł 5 dni odsiadki za 200 zł mandatu, a inny 700 złotych zamienił na dwa tygodnie ”wczasów”. A to ogromny problem np. dla osób, które pracują, a nagle z dnia na dzień trafiają za kratki. Kłopot może pojawić się również, gdy jedziemy na wakacje, a na lotnisku okaże się, że nie możemy wsiąść do samolotu, bowiem sąd wydał na nas wyrok.

mandat szybka jazda
lubuska.policja.pl

Grzywnę można rozłożyć w ratach i nie tylko

Kierowcy muszą pamiętać, że mandat jaki otrzymują nie musza płacić w całości. Można go rozłożyć na raty, ale wcześniej trzeba wysłać w tej sprawie odpowiednie pismo i czekać na odpowiedź. Z racji trudnej sytuacji finansowej istnieje możliwość także umorzenia grzywny, choć trzeba to mieć bardzo dobrze udokumentowane.

Nie płacenie mandatu, bo po prostu ”nie”, to żadna droga. Rozkręca to tylko maszynę urzędniczą, która w ostatnim czasie dość mocno dba o to, aby wszystkie pieniądze wpływały. Wszelkiego rodzaju odstępstwa od tego są szybko wyłapywane, a następnie rusza cała procedura ścigania swojej należności.

mandat policja predkosc
lubuska.policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News