Oto nowy atrakcyjny dodatek dla potrzebujących. Problem w tym, że po pieniądze zaczęli sięgać nie ci co powinni

Słowo dodatek już od dłuższego czasu towarzyszy Polakom, jak forma finansowego wsparcia. Rząd bardzo chętnie przekazuje środku na różne cele, ale też nie jest żadną tajemnicą skąd je bierze. Mimo wszystko programy wsparcia cieszą się i tak duża popularnością. Dobrze jest, gdy pieniądze trafiają tam, gdzie faktycznie mają trafić. Okazuje się jednak, że tworzone pod nie ustawy bywają dziurawe, a inni to potrafią wykorzystać.

bon turystyczny wsparcie dodatek świadczenie pieniądze
Podaj dalej

Droga na skróty po dodatek

300 złotych dodatek
fot. freepik

W Polsce dość duża popularność zyskał program ”Czyste powietrze”. Z przeznaczonych środków można m.in. przeprowadzić termomodernizację swojego domu niemalże za darmo. Docelowo środki na ten cel mają być przeznaczone dla osób, które nie stać na tego typu inwestycję. Okazuje się jednak, że po środki sięgają ci których na stać, zabierając dodatek innym. W dodatku robią to często w bezczelny sposób.

O sprawie informuje Dziennik Gazeta Prawna, sygnalizując niektóre wręcz patologiczne sytuacje. Choć są limity wsparcia to jednak zostały one ustanowione  na jeden budynek. Można zatem złożyć kilka wniosków na kilka nieruchomości, bo weryfikacji podlega dochód, a nie majątek. W jednym z województw pewien 18-latek w ten sposób otrzymał 300 tysięcy na remont trzech nieruchomości. Chwilę wcześniej zostały mu one przepisane.

Co ciekawe tego typu przypadki nie są niezgodne z prawem i ustawą. Jasno jednak świadczy to o tym, że przepisy powstały na kolanie i mają pełno niedociągnięć. Dlatego też dochodzi do tego typu nadużyć, bo wszystko co nie jest zabronione staje się legalne. To jednak sprawia, że pieniądze nie trafiają tam gdzie mają, czyli do rodzin najbardziej potrzebujących.

dodatek pieniądze rodzina dziecko
fot. freepik

Kolejny program będzie wymagał zmian

Wszelkie tego typu sytuacje pokazują, że przyszły program będzie wymagał zmian. Jeżeli ma to być realne wsparcie, to w ustawie muszą zostać wprowadzone korekty. Jeżeli tak się nie stanie, to wiele osób nie będzie mogło otrzymać należnych pieniędzy na wymianę starych kopciuchów. A to one w dużej mierze zimą przyczyniają się do tego, czym oddychamy i jak słaba jest jakość powietrza.

Rząd ma dużo do poprawy, jeżeli chce, aby po dodatek sięgali ci którzy mają realną potrzebę jego otrzymania. Jeżeli pieniądze dalej będą trafiały do sprytnych i bogatych, to tego typu pomoc w ogóle się nie sprawdzi. Tego typu nadużycia to nic dobrego i pokazują, że Polacy potrafią zrobić wszystko, aby tylko wyjść na swoje.

Przeczytaj również