Opony zimowe będziesz wymieniał sam? To musisz wiedzieć, żeby nie sprowadzić na siebie kłopotów

Opony zimowe będziesz wymieniał sam? To musisz wiedzieć, żeby nie sprowadzić na siebie kłopotów

opony zimowe wulkanizacja

Podaj dalej

Dość duża grupa kierowców w Polsce opony zimowe będzie wymieniała we własnym zakresie. To na pewno pewna oszczędność, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie tego typu usługi są najdroższe. Jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby wymiana kół gwarantowała nam bezpieczeństwo.

Opony zimowe nie tak łatwo zmienić samemu

wymiana opon na zimowe

Coraz bliżej jesteśmy momentu, w którym przyjdzie nam wymienić opony letnie na opony zimowe. Część kierowców nawet już to zrobiła, inni się do tego przymierzają, a kolejna grupa czeka aż temperatura na stałe będzie niższa. Nie zmienia to jednak faktu, że nikt przed tym nie ucieknie, a warto do tego odpowiednio się przygotować.

Podstawą jest posiadanie podnośnika hydraulicznego, a także profesjonalnego klucza dynamometrycznego. Bez tego niemożliwe będzie zdjęcie koła i jego ponowne założenie. Jeżeli chodzi o lewarek należy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa i pewności, że pojazd nam nie zjedzie, ani też nie spadnie. Śruby należy poluzować, gdy pojazd jeszcze nie zawisł w powietrzu.

Zanim założymy nowe koło, warto sprawdzić, czy bieżnik wciąż pozwala na to, aby jeździć na danej oponie. Może okazać się, że przyszedł czas na wymianę, co jest po prostu nieuniknione po około 6 latach. Trzeba pamiętać, że zakładając koło należy zrobić to w odpowiednim kierunku jazdy. Z reguły pomaga w tym strzałka, jaka znajduje się na oponie.

Opony zimowe

Wyważenie opony

Jedną z najistotniejszych rzeczy jest odpowiednie wyważenie opony zimowej. Niestety nie jesteśmy w stanie zrobić tego samego, co automatycznie sprawia, że wymiana w domowym garażu traci sens. Z kolei jeżeli opona jest już na feldze, warto zrobić to odpowiednio wcześniej na warsztacie, aby tylko przerzucić koła, gdy już będzie na to czas.

Jeżeli tego nie zrobimy, może przez kilka miesięcy czekać nas mało przyjemna jazda. Z kolei jeżeli rozbieżności będą duże, jazda może okazać się niebezpieczna! Nie ma co tutaj szukać oszczędności, bowiem to podstawa, której nie można unikać. Gdy już wykonamy wszystkie czynności trzeba pamiętać o odpowiednim dokręceniu śrub – nie za mocno i dobrymi śrubami! I napompowaniu koła odpowiednią ilością ciśnienia.

opony-zimowe-wymiana

Zanim jeszcze w zakładach wulkanizacyjnych zrobi się tłok, warto z wyważeniem kół pojechać jak najwcześniej. Zwlekanie niestety sprawi, że później przyjdzie nam odczekać wiele godzin zanim ktoś się nami zainteresuje. Opony zimowe powinny być odpowiednio przygotowane do jazdy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News