Olej do silnika typu diesel i benzynowego. Uwaga kierowcy! Sprawdzajcie to zanim wlejecie go do silnika

Olej do silnika typu diesel i benzynowego. Uwaga kierowcy! Sprawdzajcie to zanim wlejecie go do silnika

Podaj dalej

Kierowcy, miejcie się na baczności kupując olej do waszego silnika samochodowego. I to bez względu na to czym jeździcie tym typu diesel czy benzynowym, bo tyczy się to wszystkich jednostek. Niestety większość osób może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy i wprowadzić się kłopoty.

Olej, silnik, diesel, a data przydatności

silnik diesla olej

Niewiele osób zapewne zwróciło uwagę, że nie wszystkie oleje samochodowe mają datę ważności. A praktycznie nie ma go żaden olej, a jeżeli już to łatwiej znaleźć datę produkcji. I to jest tak naprawdę kluczem do tego, aby wlać naprawdę dobrej jakości olej do silnika.

Większość kierowców uważa, że olej samochodowy skoro nie ma daty ważności to jest bezterminowy. To naprawdę duży błąd, aby wychodzić z takiego podejścia do tematu. Trzeba pamiętać o jednej zasadzie – jeżeli od wyprodukowania oleju minęło pięć lat, nie należy go wlewać. Bez względu na to czy jest to mineralny, półsyntetyczny czy syntetyczny.

Mowa tutaj oczywiście o szczelnie zamkniętej butelce, która przeleżała taki okres w odpowiednim miejscu. Jeżeli mamy co do tego jakiekolwiek wątpliwości, zdecydowanie lepiej kupić nowy i nie ryzykować. Bo koszt zakupu oleju do silnika typu diesel czy benzynowego nie jest tak duży, jak naprawa silnika.

wlewanie oleju silnik

Uważać trzeba zawsze

Jeżeli znajdziemy stary olej w piwnicy czy garażu zdecydowanie lepiej się go pozbyć. Podobnie zresztą jak w przypadku oleju, który już długo u nas zalega i jest otwarty. W takim przypadku również nie powinniśmy z niego korzystać.

Z kolei jeżeli chodzi o oleje z tzw. beczek, tutaj okres przydatności wskazywany jest jako jeszcze mniejszy. Mówi się o 36 miesiącach, choć zdecydowanie lepiej jeżeli będzie to maksymalnie 24 miesiące.

data waznosci diesel

Warto dokładnie sprawdzać co się wlewa do silnika, aby go po prostu nie zepsuć. Właściwości smarne muszą być wysokie, a te niestety im olej starszy i przechowywany w złych warunkach, wytracają się.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News