Ogromna zmiana na stacjach paliw. Wiemy ile będzie kosztowała benzyna i diesel

Ogromna zmiana na stacjach paliw. Wiemy ile będzie kosztowała benzyna i diesel

stacja diesel benzyna

Podaj dalej

Lada moment, a zapewne zaraz po wakacjach, benzyna i diesel będą tańsze. Widać to już dokładnie po cenach jakie polskie rafinerie sprzedają paliwo. Oznacza to, że kierowcy wyjdą z najgorszej sytuacji od wielu lat, jaka ich spotkała. Bo warto przypomnieć, że obecnie ceny benzyny są najwyższe od blisko 9 lat, podobnie jak oleju napędowego. Ta czarna kartka z kalendarza dobiega końca.

Benzyna i diesel tanieją w rafineriach, a zaraz na stacjach paliw

Na tę chwilę różnica między wspomnianymi paliwami wynosi 30 groszy i jest ona największa od przeszło pięciu lat. Dziś każdy wspomina sytuację na stacjach paliw przed rokiem, gdzie ceny były naprawdę bardzo korzystne, ale z drugiem strony każdy ma też świadomość tego, co było tego powodem. Benzyna była tańsza o około 1,25 zł/l, diesel o nieco ponad złotówkę na litrze, a autogaz tankowaliśmy o 71 gr/l groszy taniej.

Dziś średnia cena za benzynę wynosi 5,72 zł/l i tak naprawdę utrzymuje się już od kilku tygodni. Co ciekawe, brakuje tylko 17 groszy do rekordu wszech czasów z kwietnia 2012 roku. Choć trzeba mieć na uwadze, że wówczas wartość pieniądza była zupełnie inna, krótko mówiąc było dużo, dużo drożej do tego co się zarabiało. Diesel także pozostaje bardzo stabilny, bowiem utrzymuje się na poziomie 5,42 zł/l.

Ceny detaliczne na stacjach paliw pozostają zatem w ostatnim czasie praktycznie bez zmian. Duże zmiany zachodzą jednak w przypadku cen w hurcie i to na korzyść kierowców. Oznacza to jedno – lada chwila będziemy tankować taniej paliwa. Będzie zatem pretekst do tego, aby móc więcej podróżować bądź po prostu zacząć oszczędzać na kolejne wakacje.

Ile zapłacimy po wakacjach

Benzyna 95 w hurcie przed weekendem była oferowana po 4 393 zł/m3, czyli za około 5,40 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT. To o 13 groszy mniej, niż jeszcze we wcześniejszy piątek. Z kolei diesel sprzedawany był po 4 214 zł/m3, a więc 5,18 zł/l z VAT-em. Tutaj obniżka jest znacznie bardziej widoczna, bowiem to aż o 24 gr/l niż wynosi przeciętna cena detaliczna.

W efekcie niebawem powinniśmy tankować paliwa na stacjach z początku września o około 10-20 groszy taniej niż obecnie. A wedle zapowiedzi i tego co się dzieje na giełdach nie jest to ostateczna obniżka. Przy taniejącej ropie każdy kolejny tydzień powinien przynieść ponowne dobre informacje

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News