Ogólnopolska nowa tablica rejestracyjna dla wszystkich kierowców. Kiedy czeka nas wymiana i ile za to zapłacimy?

Ogólnopolska nowa tablica rejestracyjna dla wszystkich kierowców. Kiedy czeka nas wymiana i ile za to zapłacimy?

tablica rejestracyjna samochod

Podaj dalej

Tablica rejestracyjna to nieodłączny element każdego samochodu. Bez niej tak naprawdę nie mamy prawa poruszać się po publicznych drogach i to ona służy do identyfikacji każdego pojazdu, wraz z numerem VIN. Wszystkie tablice, które montujemy od wielu lat są identyczne i tylko w niektórych przypadkach można spotkać zupełnie inny wzór. Padł jednak pomysł, aby przeprowadzić ogólnopolska akcję wymiany wszystkich tablic na nowe.

Nowa tablica rejestracyjna dla kierowców

Na pomysł zmiany tablic wpadło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych, zrzeszające całą branżę. Cel takiej idei jakże słuszny – poprawa czcionki, aby fotoradary miały łatwiej wyłapywać łamiących przepisy ruchu drogowego. Miałaby zostać ona między innymi pogrubiona, a także mieć inną kursywę, cięższa do podrobienia.

To jednak nie wszystko, bo miałby powstać nowy kolor tablic – pomarańczowy. Przeznaczenie takiego koloru byłoby dla sprzętu rolniczego, aby odróżniały się od innych. Uzasadnienie? Pojazdy te jeżdżą znacznie wolniej niż samochody i łatwiej byłoby je odróżnić właśnie zmianą i kolorem pomarańczowym. Uzasadnienia w każdym przypadku są dość komiczne, ale nic dziwnego skoro mają one drugie dno.

W związku z faktem, że zmieniają się przepisy, które pozwalają na to, że tablica rejestracyjna kupowanego samochodu może pozostać u nowego właściciela. Efekt? Producenci tablic znacząco stracą finansowo i wymyślają cuda na kiju, aby nie stracić na tym finansowo. A niestety przepisy sprawią, że stracą dość sporo. Nie będzie już potrzeby taki dużej produkcji, jak ma to miejsce obecnie.

Trudno wierzyć w to, że to przejdzie

Ogólnopolski Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych liczy na to, że cała Polska zacznie wymieniać tablice już w przyszłym roku. Swój genialny projekt przesłali do biura poselskiego Sławomira Skwarka, a ten w formie interpelacji przesłał sprawę do Ministerstwa Infrastruktury. Teraz pozostaje czekać na decyzję.

Cóż, aż nie chce się wierzyć, że taka interpelacja może mieć w ogóle sens, a tym bardziej że przejdzie. To byłoby po prostu bezczelne wobec wszystkich kierowców u których już zamontowana jest dobra tablica rejestracyjna. I naprawdę nie ma potrzeby, aby była ona jeszcze lepsze od tej, która jest. Wygląda to na zwykłą chęć sięgania do kieszeni obywateli.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News