OFICJALNIE: To koniec! W godzinach nocnych pojedziemy nie szybciej niż 50 km/h

OFICJALNIE: To koniec! W godzinach nocnych pojedziemy nie szybciej niż 50 km/h

50 prawo jazdy

Podaj dalej

Każdy kierowca w Polsce doskonale wie, że maksymalna prędkość z jaką można jeździć po mieście wynosi 50 km/h. Ograniczenie to obowiązuje w godzinach od 5:00 rano do godziny 23:00. W nocy można poruszać się o 10 km/h szybciej. To już jednak przeszłość. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, jaki przyjęła Rada Ministrów zakłada zmiany w tej kwestii.

Po mieście nie szybciej niż 50 km/h

Już za niedługo przez całą dobę nie będzie można jeździć szybciej niż 50 km/h. Koniec z furtką, która dla wielu kierowców była drogą do tego, aby pozwalać sobie na znacznie więcej, niż 60 km/h. A jak wiadomo nocą każdy kilometr więcej stwarza ogromne zagrożenie.

Tym bardziej że w bardzo łatwy sposób kierowcę może zgubić pewność siebie. Mniejszy ruch na drodze sprzyja wciśnięciu mocniej gazu, a jak wiadomo widoczność jest wówczas mocno ograniczona. Nawet duże skupie nie jest gwarancja tego, że będziemy widzieć pieszego wchodzącego na przejście.

PILNE: Będzie zakaz używania telefonów komórkowych na przejściu dla pieszych!

– Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Przepis wejdzie w życie 14 dni po tym, jak zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News