OFICJALNIE: OPEC+ zwiększa wydobycie ropy! Po ile zatem będziemy tankować diesel oraz benzynę we wrześniu?

OFICJALNIE: OPEC+ zwiększa wydobycie ropy! Po ile zatem będziemy tankować diesel oraz benzynę we wrześniu?

Który diesel sprzedaje się najlepiej w Polsce

Podaj dalej

Będzie więcej na paliwa na świecie, a co za tym idzie diesel i benzyna będą jeszcze tańsze. OPEC+ zdecydowało się, ku zaskoczeniu, zwiększyć wydobycie o 100 tysięcy baryłek dziennie. Już widać tego pierwsze efekty w cenie ropy, która zaraz po ogłoszeniu decyzji znacznie potaniała. Zdania co do ilości, jak i samej decyzji są jednak podzielone.

OPEC+ zmniejszy cenę za diesel i benzynę

paliwo benzyna diesel ceny
fot. freepik.com – josemiguelsangar

Zdaniem ekspertów decyzja na pewno jest dobra, ale jest to tylko kropla w morzu potrzeb. Miało to być jedynie niedrażnienie Stanów Zjednoczonych, ale również i Rosji. Niektórzy uważają nawet, że to lekki pstryczek w nos prezydenta Ameryki. Bo trudno ogłosić bowiem jego sukces, gdyż liczył on na zwiększenie po ostatnich rozmowach wydobycia, ale w większej ilości.

Z danych OPEC, wzrost wydobycia o 100 tysięcy baryłek dziennie będzie jednym z najmniejszych od 40 lat. Zdaniem ekspertów kartel musiał zwiększyć wydobycie z racji tego, że Waszyngton zatwierdził sprzedaż systemów rakiet obronnych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Choć warto zauważyć, że nie wycofał jeszcze zakazu sprzedaży broni ofensywnej do Rijadu.

Niewątpliwie dużo w tej współpracy miesza Rosja, która wciąż dla OPEC+ jest ważnym graczem. Choć czołowe państwa na świecie odłączyły się od tego kraju, to jednak niektóre – jak właśnie te czołowe w OPEC+, dalej współpracują. Mimo wszystko kierowcy tankujący diesel i benzynę na pewno odczują choć na chwilę większe wydobycie, co widać już po giełdzie.

Na tych stacjach w Polsce diesel, benzyna, LPG są najtańsze
fot. freepik.com – irenemiller

Świat uzależniony od OPEC+

Sytuacja z OPEC+ pokazuje, jak cały świat jest uzależniony od decyzji tego kartelu. Paliwo stało się mocną kartą przetargową na świecie i nic dziwnego, że Unia Europejska chce się stać niezależna. To właśnie jeden z głównych powodów, aby na Starym Kontynencie dominowały samochody elektryczne. Wtedy wiele państw nie będzie uzależnionych od paliwa, a od prądu. A o prąd Europa będzie w stanie zadbać sama.

Ekologia? Czyste powietrze? To na pewno dobrze się sprzedaje, ale co stoi za kurtyną wszyscy doskonale wiedzą.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News