OFICJALNIE: Benzyna w Polsce kosztuje już poniżej 6 złotych za litr. To koniec wysokich cen paliw

OFICJALNIE: Benzyna w Polsce kosztuje już poniżej 6 złotych za litr. To koniec wysokich cen paliw

benzyna diesel paliwo ceny cena paliwa promocja

Podaj dalej

To niewiarygodne jak benzyna przez ostatnie dni szybko potaniała. 10 sierpnia po raz pierwszy można ogłosić, że w końcu jej cena spadła poniżej kwoty 6 złotych za litr! Trzeba naprawdę sięgnąć daleko pamięcią, aby przypomnieć sobie kiedy w tym roku była podobna stawka. Na razie mowa o średniej cenie hurtowej, ale patrząc na tempo spadku cen niewykluczone, że i w detalu doczekamy się podobnej wartości.

Benzyna za 5,99 zł/l

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo promocja tanio
fot. freepik

Jak informuje e-petrol.pl w najnowszym zestawieniu średnich cen w Polsce, benzyna właśnie spadła poniżej wartości 6 złotych. Obecnie wyceniana jest na 5,99 zł/l. Doliczając do tego podatek wartość 95-tki na stacjach paliw wynosi obecnie 6,47 zł/l. Z kolei, żeby benzyna kosztowała 5,99 zł/l na stacjach paliw, cena hurtowa musiałby znaleźć się na poziomie 5,54 zł/l. To tylko i aż 45 groszy mniej niż obecnie.

Warto jednak zauważyć, że przez ostatnie dziesięć nie paliwo to potaniało równe… 50 groszy. Tempo obniżki było i jest zatem błyskawiczne. Widać jednak gołym okiem, że tempo spadku cen znacząco zwalnia i nie ma co liczyć na to, że za kolejne dziesięć dni będziemy mówić o kolejny spadku o wartości 50 groszy. Zapewne taki będzie, ale znacznie mniejszy.

Teraz zapowiada się większa stabilizacja ceny. Widać to chociażby po ropie Brent, która od kilku dni balansuje już na poziomie 95 dolarów. Zatem dobreneliśmy do poziomu, w którym widać już pewną stabilizację zarówno na rynku światowym, jak i lokalnym. Teraz pozostaje czekać na kolejny bodziec, który znów może szarpnąć cenami i popchać je w dół.

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo
fot. freepik.com – josemiguelsangar

Paliwo przestaje być domowym ciężarem

Coraz mniejszym obciążeniem dla budżetu domowego przestaje być paliwo. Jego cena jest już praktycznie niższa o złotówkę, od tego, z czym mieliśmy do czynienia w dobie największego kryzysu. Do pełni szczęścia wciąż jeszcze daleka droga. Chociaż z drugiej strony patrząc jak niewiele potrzebuje już benzyna do tego, aby cena była z piątką z przodu, wydaje się, iż droga nie aż tak długa.

Na razie jednak czeka nas przestój w większych zmianach cen na stacjach paliw. Pozostanie zatem ”delektowanie się” tym, co widzimy obecnie na pylonach. Z dostępnymi promocjami na rynku można zatankować paliwo w naprawdę dobrej cenie, a to zachęca do tego, aby jeszcze korzystać z ostatnich cieplejszych dni wakacji, zanim nadejdzie jesień.

benzyna paliwo stacja
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News