Odbierz należne 400 złotych na dziecko. Pieniądze otrzyma każdy bez względu na to, jaki dodatek już dostajemy i ile zarabiamy

Każdy rodzic może sięgnąć pod ten dodatek na dziecko, a kwota to aż 400 złoty. I co najważniejsze – nie jest to kwota jednorazowa, a miesięczna. Nie ma ona nic wspólnego z 500+, czy też z nadchodzącym 800+. A jakby tego było mało te dwa dodatki, a także wszystkie inne, w ogóle ze sobą nie kolidują. To oznacza, że życie rodzice staje się jeszcze prostsze, łatwiejsze i przyjemniejsze. No, o ile zachowanie dziecka jest też jest na odpowiednim poziomie.

dziecko dodatek zarobek
Podaj dalej

Jaki odebrać dodatek na dziecko 400 złotych?

dodatek dziecko rodzina
fot. freepik

Pieniądze jakie oferuje rząd przeznaczone są dla najmłodszych dzieci, które idą do żłobka. To właśnie wspomniana kwota jest przeznaczana na opłatę opieki nad dzieckiem. Nie musi to być wyłącznie żłobek, ale również inna forma opieki – klub dziecięcy czy tzw. dzienny opiekun. Kwota jednak nie może być większa niż 400 złotych. Z kolei jeżeli np. żłobek czy klubik kosztuje 300 złotych, to ZUS przeznaczy tylko taką kwotę.

Jedyny warunek, aby otrzymać pieniądze jest taki, że nie otrzymujemy na dane dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego. Do tego trzeba pamiętać, że dziecko musi być:

  • pierwsze i jedyne w rodzinie
  • pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO
  • drugie i kolejne w rodzinie, jeśli ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobieraliśmy RKO w łącznej przysługującej wysokości

Warunki trzeba przyznać są zatem dość proste do spełnienia. Do tego Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie patrzy na to, jakie rodzic czy opiekun ma dochody. Co za tym idzie młodzi rodzice mają naprawdę bardzo dobry start i duże wsparcie od państwa. Oczywiście bywa tak, że żłobki są droższe niż 400 złotych, ale wówczas i tak kwota jaką dołoży dana osoba będzie zawsze mniejsza, niż mogłaby być.

dodatek ZUS dziecko
fot. freepik

Gdzie złożyć wniosek?

ZUS przyjmuje wnioski nieustannie, ale co warte podkreślenia – należy to robić online. Mimo wszystko nie jest to nic skomplikowanego. Warto również wiedzieć, że pieniądze nie trafiają bezpośrednio na nasze konto czy do ręki. Są one wysyłane do żłobka, klubiku czy osoby, która świadczy opiekę nad dzieckiem w godzinach, gdy rodzic pracuje.

Rodzice bardzo chętnie sięgają po te świadczenie, bo bardzo często potrafi ono w pełni zaspokoić wydatek. To bardzo duże wsparcie dla rodziców, którzy bardzo często stawiają pierwsze kroki w dorosłym życiu. Państwo stara się jak może, aby początek rodzicielstwa był okresem, który można przejść dość łagodnie. Tym bardziej, że to moment w którym ponosi się dość sporo wydatków.

Przeczytaj również