Od września cło na LPG wzrosło aż siedmiokrotnie! Co to oznacza dla kierowców tankujących to paliwo na stacji?

Od września cło na LPG wzrosło aż siedmiokrotnie! Co to oznacza dla kierowców tankujących to paliwo na stacji?

lpg instalacja gazowa

Podaj dalej

Nie wszyscy kierowcy jeżdżący na LPG wiedza, że od początku września zaszła bardzo istotna zmiana jeżeli chodzi o te paliwo. Wzrosło bowiem aż siedmiokrotnie cło eksportowe i dziś nie wynosi już 9,90 dolara za tonę, a 69,90 dolara. Tak gigantyczna podwyżka musi odbić się na tym, co nas czeka na stacjach paliw. Jak znacząco odczujemy ten wzrost?

LPG znów obrywa rykoszetem

Decyzja władz rosyjskich o tak wysokim podniesieniu cła eksportowego zaskoczyła wiele osób. Podyktowana ona była kilkoma czynnikami, a głównym jest niewątpliwie  pożar instalacji obróbki kondensatu gazowego należącej do Gazpromu w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Doszło do niego na początku sierpnia, przez co znacząco spadła produkcja.

Kierowcy, słysząc, że coś zdrożało aż siedmiokrotnie aż drżą na samą myśl, ile im przyjdzie do tego dołożyć. Tutaj jednak nie powinni mieć żadnych obaw, bowiem nawet gdyby tę kwotę chciano przerzucić np. na kierowców, byłoby to maksymalnie 15 groszy na litrze. Tyle tylko, że nigdy taka sytuacja nie jest przerzucana na cenę paliwa. Dziś po prostu jest głośno o autogazie i każda informacja wydaje się na wagę złota. A przecież były już sytuację, że za cło były sumy ponad 200 dolarów za tonę! Wtedy nawet nikt o tym nie słyszał, a co najważniejsze – nie odczuliśmy tego w portfelach w żaden sposób.

Choć to z Rosji płynie do nas najwięcej gazu, jaki wykorzystujemy w swoich pojazdach, to kraj ten nie bardzo jest w stanie nam zagrozić. Chodzi o całkowite wstrzymanie dostaw – co w pewnym momencie mogło być możliwe. Przedsiębiorcy, którzy zajmują się tym paliwem są w stanie zapewnić jego odpowiednią ilość z innych źródeł. Zatem warto pamiętać, że kwota cła nie wpływa bezpośrednio na cenę LPG na stacji.

Nie zwlekajcie z tankowaniem LPG

Warto pamiętać, żeby nie przekładać tankowania autogazu, bowiem fakty są takie, że choć cło mu nie groźne, to jednak inne czynniki już tak. Z tego powodu tylko przez ostatni tydzień autogaz zdrożał o 8 groszy i do połowy września przewiduje się, że zdrożeje o podobną kwotę. Tym samym z dnia na dzień będziemy płacić rekordowe ceny w tym roku za LPG.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News