Od września autobus, tramwaj czy pociąg tańszy o 50 procent! Przejazd środkami publicznego transportu zbiorowego za pół darmo

Bardzo dobra informacja dla osób, dla których autobus, tramwaj czy pociąg to środek transportu z którego często korzystają. Już niebawem podróżowanie komunikacją zbiorową będzie o połowę tańsze i znacznie chętniej wiele osób zapewne z tego skorzysta. Prezydent złożyć podpis pod ustawą, która uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

autobus trolejbus mandat zatoczka przepis przepisy
Podaj dalej

Autobus i inna komunikacja miejska za pół ceny

pociag komunikacja miejska
fot. freepik

Lada dzień osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji będą uprawnione do kupna biletu miesięcznego z 49-procentową zniżką. Pozwoli ona na przejazdy publicznym transportem zbiorowym m.in. autobusie, tramwaju czy pociągu. Podstawowa ulga wynosi 49 procent obniżki od ceny podstawowej dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tyczy się to jednak wyłącznie biletów jednorazowych.

Jednakże np. osoby niewidome, niezdolne do samodzielnej egzystencji, mają prawo zakupu biletów z większą ulgą sięgającą 93 procent ale mogą również zakupić bilet miesięczny. Nie uzasadniono dlaczego jedna grupa ma prawo do zakupu biletu miesięcznego, a druga nie. Ustawodawca w tej kwestii milczy, a sama decyzja budzi pod tym względem kontrowersje.

Wprowadzenie takiej ulgi na pewno jest niezwykle korzystne dla tego typu osób. Teraz będą mogli oni zdecydowanie chętnie podróżować komunikacją miejską, a przy tym zaoszczędzić. Rząd wprowadził kolejne udogodnienia dla osób, które mają utrudnione funkcjonowanie w społeczeństwie. Każdy tego typu krok przybliża ich do normalnego funkcjonowania w otaczającym świecie.

komunikacja miejska autobus
fot. freepik

Drogie przejazdy odstraszają

W ostatnich latach dość wyraźnie poszły w górę ceny zarówno biletów jednorazowych, jak i miesięcznych. To niestety zwiększa przypadki jazdy na tzw. gapę, jak i w ogóle zniechęca do podróżowania komunikacją miejską. Bo ta z założenia zawsze powinna być tania i służyć ludziom, a tak bardzo często nie jest. Dlatego też zawsze szukane są alternatywne i bardziej wygodne rozwiązania.

Mimo wszystko w ostatnich latach widać, że autobus, tramwaj czy pociąg przyciąga pasażerów. Duża jednak w tym zasługa bardzo drogiego paliwa, które swego czasu wywierało mocne piętno na domowych budżetach. Teraz sytuacja się nieco poprawiła, ale znów jest problem z tym, aby kupić dobry i tani samochód, który posłuży choć kilka lat.

prawo jazdy komunikacja

Przeczytaj również