Od soboty kierowcy muszą wozić ze sobą więcej pieniędzy. Nowa opłata będzie do uregulowania od razu

Kierowcy będą musieli znów głębiej sięgnąć do kieszeni, bowiem w górę idzie opłata, która tyczy się wszystkich. To nie są dobre informacje – zwłaszcza mając na uwadze, że powinno być zupełnie inaczej. Ale osoby posiadające samochód w Polsce powoli przyzwyczajają się do tego, że trudno szukać sensu wśród cen paliw na stacjach. Tym bardziej po tym co wydarzyło się na przełomie tego roku i do dziś pozostaje wielką zagadką.

opłata kierowca pieniądze
Podaj dalej

O ile wzrośnie opłata za tankowanie?

Wzrośnie obowiązkowa opłata dla Polaków
fot. freepik.com / lessthan3kstudio

Koniec wakacji na stacjach paliw stoi pod wieloma znakami zapytania. W dodatku nie są one do końca jasne, ani też czytelne dla wszystkich kierowców. Z jednej strony widać, że opłata zaczyna powoli rosnąć, a z drugiej słychać, że ropa przy niesprzyjających warunków tanieje. Dlatego też mamy mały misz-masz, związany z tym w jakiej cenie powinno być paliwo. Na pewno też ważnym czynnikiem w tym wszystkim są aktualne promocje na stacjach.

W najbliższy weekend jednak tankowanie ma być droższe, niż chociażby w miniony długi weekend. Trzeba spodziewać, że zwłaszcza opłata za benzynę będzie wyższa. Na szczęście nie będzie to duży skok cenowy, a symboliczny o kilka groszy. Mimo wszystko warto mieć na uwadze to, że kropla do kropli i koniec końców na pylonach zaczynamy widzieć coraz to wyższe ceny z tygodnia na tydzień.

Sama cena ropy ma tendencję spadkową, a jaj cena jest już o 4 dolary niższa. Powinniśmy zatem powoli doświadczać wyhamowania wzrostu cen, jak i ich obniżek. Tyle tylko, że kończą się promocje na stacjach paliw, które sięgały 30-40 groszy na litrze. Kierowcy już złośliwie mówią, że choć paliwo powinno tanieć, ale wyrównania musi pójść w górę. Wrzesień na pewno odzwierciedli bardziej to, co dzieje się na rynku paliw i z cenami w naszym kraju.

Nowa opłata
fot. freepik.com / lessthan3kstudio

Tanio, ale wciąż za drogo

Cena paliwa na pewno nie straszy już tak, jak straszyła w ubiegłym roku. Dynamika wzrostu cen w niektórych momentach potrafiła nawet przerazić. Ten rok na pewno pod tym względem jest znacznie spokojniejszy, a sama opłata za tankowanie już tak nie straszy kierowców. Mimo wszystko wciąż ceny są znacznie wyższe od tych, z jakimi mieliśmy do czynienia kilka lat temu.

Niektórzy wciąż czekają aż będą mogli zatankować paliwo za około 5 złotych. Warto jednak mieć świadomość tego, że świat w te kilka lat mocno się zmienił. Tak samo zmieniła się wyraźnie wartość pieniądza nie tylko u nas w kraju, ale również i na świecie. Trudno zatem liczyć na to, że kiedyś znów tak tani będzie olej napędowy czy benzyna. Tani względem dzisiejszych zarobków, natomiast drogi mimo wszystko na tamte czasy.

Przeczytaj również