Od poniedziałku trzeba tankować diesel i benzynę pod korek. Nie warto już wlewać za 50 czy 100 złotych

Od poniedziałku trzeba tankować diesel i benzynę pod korek. Nie warto już wlewać za 50 czy 100 złotych

ceny paliw paliwo benzyna diesel

Podaj dalej

To już koniec lepszych cen za diesel i benzynę na stacjach paliw. Traci się również sens tankowania paliwa za niższe kwoty do baku. Wynikać to będzie z racji tego, że kwoty te nie przełożą się na satysfakcjonującą ilość tankowanego produktu. Po prostu kierowca w ten sposób sam będzie odsyłał się częściej na stacje paliw, aby znów ustawić się w kolejce.

Diesel i benzyna. Po ile tankowanie?

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – dotshock

Wiadomo już, że ceny hurtowe paliw powoli idą w górę. Benzyna już jest najdroższa w tym roku i dość wyraźnie podrożała w ostatnich dniach. Do tego wszystkiego warto pamiętać o tym, że ropa Brent osiągnęła najwyższą wartość w tym roku. Bacznie trzeba będzie się przyglądać temu, jak w najbliższym tygodniu będzie kształtowała się jej cena. Każdy wzrost dość szybko zapewne będzie odczuwalny przy dystrybutorze.

W cenie hurtowej 95-tka kosztuje obecnie 5,20 zł/l, a diesel 6,10 zł/l. Każde dziesięć groszy więcej przy obecnie obowiązującym podatku VAT to wyraźnie większa cena za tankowanie. A im wyższa cena tym mniejsza opłacalność tankowania za niższe kwoty, bowiem mniej litrów paliwa kupi się np. za wspomniane 50 czy 100 złotych. Oznaczać sto będzie, że kierowca przejedzie mniej kilometrów na danym tankowaniu.

Powoli zaczyna drożeć również LPG, ale tutaj jak na razie wzrost na stacjach paliw może sięgać około 10 groszy od tego co mieliśmy na początku roku. Nie jest to zatem żaden znaczący wzrost i również nawet jak kwota będzie wyraźnie wyższa, wciąż opłacalność autogazu będzie wysoka. Mimo wszystko tutaj też trzeba mieć na uwadze, że im wcześniej udamy się na stacje, tym możliwość potencjalnie większej oszczędności.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – BillionPhotos

Kierowcy jeżdżą mniej

Najnowsze dane pokazują, że kierowcy nauczyli się już oszczędzania paliwa. Kiedy już zatankują diesel czy benzynę potrafią racjonalnie użytkować samochód. Wszystko po to, aby zaoszczędzić możliwie jak najwięcej pieniędzy, a więc jeździć tylko tam gdzie naprawdę trzeba. To duży plus, ale plus taki, który wymusiły bardzo wysokie ceny za diesel i benzynę.

Takich ludzi i takich decyzji w życiu będzie coraz więcej u wielu gospodarstw domowych. Auto w dużej mierze będzie służyło do dalszych wypraw, tych których nie da się zastąpić. Już nawet praca coraz częściej zastępowana jest wspólnymi wyjazdami wśród znajomych, czy nawet chętniej ludzie zaczynają spoglądać na komunikacje publiczną.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News