Od poniedziałku duże zmiany na polskich drogach. Każdy kierowca wsiadając do samochodu będzie musiał to zrobić

Już od 7 sierpnia każdy kierowca będzie miał przed sobą nowy obowiązek. A wynikać to będzie ze zmian, jakie wprowadza rząd, co ostatecznie może przełożyć się na to, co będzie miało miejsce na polskich drogach. Nadchodzi długo wyczekiwana zmiana w związku z tym, kto może zasiadać za kierownicą samochodu. To zmiany tyczące się prawo jazdy, które od teraz ”nie będzie potrzebne”. A już na pewno w takiej formie jak wcześniej.

wypadek wypadki samochód umiejętności potrafisz
Podaj dalej

Nowy kierowca na drodze

kierowca mandat samochod
fot. freepik

W życie mocno wchodzi tzw. tymczasowe prawo jazdy on-line. Co to jest? Dokument będzie znajdował się w aplikacji mObywatel i będzie uprawniał do jazdy zaraz po egzaminie na prawo jazdy. Do tej pory każda osoba, która pozytywnie ukończyła jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego nie musiała czekać około miesiąca na fizyczne uprawnienie.

Od teraz każda osoba, która zda egzamin na prawo jazdy będzie mogła praktycznie od razu wsiąść do swojego samochodu i jeździć. Dokładnie do momentu, aż w aplikacji pojawi się tymczasowe prawo jazdy uprawniające do tego. Kierowca nie będzie musiał już czekać aż odbierze dokument, a w razie kontroli policji będzie traktowany jak pełnoprawny uczestnik ruchu.

Do tej pory system kulał pod tym względem i było to nie do końca zrozumiałe, że zdając egzamin wciąż nie jest się kierowcą. Teraz w końcu zdanie egzaminu pozwoli praktycznie od razu wsiąść do samochodu i wrócić nim do domu. To zmiana na pewno na bardzo duży plus, bowiem nikt już nie będzie musiał około miesiąca czasu pozostawać bez czynnej jazdy przed biurokrację.

zmiany przepisów dla kierowców
Pixabay

Inni kierowcy powinni się obawiać?

Czy każdy kierowca powinien teraz zachować większą ostrożność na drodze? Zdecydowanie nie. Może to okazać się nawet z większą korzyścią, że ci którzy mają jeździć będą jeździć po prostu lepiej. Będzie to płynne przejście, bez żadnych przerw i pozwoli na znacznie szybsze nabieranie doświadczenia. Oczywiście mogą pojawić się przypadki, że znajdzie się ktoś, kto źle wykorzysta taki przywilej. Warto jednak pamiętać, że takie przypadki dzieją się również wśród doświadczonych kierowców.

Prawo jazdy pomimo tego, że drożeje, podobnie jak samochody, wciąż przyciąga wiele osób. Dzisiejsze funkcjonowanie we współczesnym świecie sprawia, że bez uprawnień i pojazdu ciężko jest się odnaleźć. Dlatego też rodzice inwestują w swoje dzieci pod tym względem, a i osoby starsze chcą być bardziej swobodne w codzienności.

policja mandat przegląd
Freepik

Przeczytaj również