Od dzisiaj nowy mandat od 500 do 1500 zł. Kierowcy zostaną bardzo szybko wyłapani, koniec z taryfą ulgową

Od dzisiaj nowy mandat od 500 do 1500 zł. Kierowcy zostaną bardzo szybko wyłapani, koniec z taryfą ulgową

Policja kontrola mandat

Podaj dalej

Kierowcy, miejcie się na baczności i zachowajcie czujność. Od dziś bowiem obowiązuje nowy mandat, jaki można otrzymać na autostradach. O tym jak będzie poważnie traktowana zmiana jaka właśnie weszła w życie, najlepiej niech świadczy liczba radiowozów jaka wyjedzie na drogę. Do kontroli wyjedzie przeszło sto nowych radiowozów z możliwością użycia z kamer do odczytu numerów rejestracyjnych oraz identyfikacji pojazdów.

Wysoki mandat czeka na kierowców

W dniu wczorajszym po raz ostatni obowiązywał system ViaTOLL, a od dzisiaj wyłącznie obowiązuje e-TOLL. I nie chodzi tutaj wyłącznie o pojazdy ciężarowe czy autobusy, ale również kierowców samochodów osobowych. Choć ci ostatni aplikacji będą używali obowiązkowo dopiero od 1 grudnia tego roku. Wyłapywaniem osób, które nie zapłaciły zajmą się m.in. specjalne radiowozy.

Będą one mogły pracować w dzień, jak i w nocy. Nie będą musiały być w ruchu, a wystarczy, że będą zaparkowane tuż obok drogi, aby móc skutecznie prowadzić kontrolę. Skuteczność zamontowanego systemu szacowana jest na aż 98 procent, a więc nawet m.in. jadący pojazd z dużą prędkością i tak zostanie uchwycony.

Jeżeli chodzi o sam mandat, to ten w wysokości 500 złotych przeznaczony jest dla samochodów osobowych. Tyle zapłacą kierowcy, jeżeli będziemy jechać autostradą bez udzielenia opłaty. Błąd będzie można jednak naprawić, bo jeżeli pokryjemy opłatę autostradową do trzech dni, mandat zostanie anulowany. Kierowcy ciężarówek zapłacą grzywnę trzy razy większą.

Dwa miesiące ”przejściowe”

Jak na razie wszyscy będą uczyli się nowego systemu przez najbliższe dwa miesiące. Gdy jednak na stałe znikną bramki z autostrad państwowych,  trzeba liczyć się z tym, że będzie pełno kontroli. Mowa tutaj o A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław, gdzie na szczęście w niepamięć pójdą słynne korki. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Jeżeli system e-TOLL będzie dla kogoś zbyt ciężki, bądź nie posiada odpowiedniego telefonu, będzie na to inne rozwiązanie. Dany kierowca będzie mógł zakupić bilet, ale już nie na bramkach a na stacji paliw. Oby tylko wiele osób w jednym czasie nie zdecydowało się na taki zabieg, powiem korki utworzoną się nie na autostradzie, a obok niej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News