Od 4 lipca autostrada w Polsce jeszcze droższa. Tam, gdzie przyoszczędzimy, to w innym miejscu wydamy

Od 4 lipca autostrada w Polsce jeszcze droższa. Tam, gdzie przyoszczędzimy, to w innym miejscu wydamy

autostrada kierowcy jazda za granica a mandat

Podaj dalej

Tym razem to autostrada będzie miejscem, gdzie kierowcy wydadzą więcej pieniędzy, niż wydawali ostatnio. Nadchodzi podwyżka, która znów trafi w kieszenie kierowców. I choć uda im się np. zaoszczędzić na paliwie, to wydatek czeka na nich w innym miejscu. Koniec końców właścicielom samochodów ciężko dziś szukać oszczędności.

Autostrada drożeje. Po ile teraz?

droga autostrady oplaty
(fot) freepik

Od najbliższego poniedziałku wchodzi zapowiadana podwyżka za przejazd autostradą A4. Jest jednak też dobra informacja w tym wszystkim. Opłata nie ulegnie zmianie dla kierowców samochodów osobowych, jeżeli ci skorzystają z płatności automatycznych. Warto mieć odpowiednie narzędzie, bowiem różnica w cenie jest dość znacząca.

Mowa tutaj o elektronicznym poborze opłat A4Go, Telepass bądź videotolling, co jest powiązane z aplikacjami Autopay, SkyCash, IKO i mPay. Dzięki temu za przejazd dany kierowca nie zapłaci 13 złotych, a 10 złotych. Róznica zatem wynosi 3 złote, a więc nie jest ona mała, bo co czwarty przejazd wówczas jest praktycznie gratis.

Jeżeli chodzi o pozostałe kategorie – motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata w wysokości 7 zł, zapłacą oni tak jak dotąd, 6 zł na każdej bramce. Bonifikata dla pojazdów kat. 2 i 3 wyniesie 16 zł, a kierowcy tych pojazdów płacić będą na bramkach 24 zł. Nowa stawka dla użytkowników pojazdów kat. 4 i 5 to 40 zł na każdym placu poboru opłat.

autostrada podwyzki cena
(fot) freepik

Odcinek legenda

Odcinek autostrady A4 z Krakowa do Katowic uważany jest przez kierowców nie tylko za jeden z najdroższych i najkrótszych. To także miejsce, gdzie bardzo ciężko nie spotkać remontów drogi w ciągu roku. To niestety doprowadza do utrudnień w podróży i choć płaci się dużo, to komfort jazdy oceniany jest często jako pozostawiający dużo do życzenia.

Warto pamiętać również o tym, że odcinek ten nie jest objęty system e-TOLL. Kierowcy muszą zatrzymywać się zatem na każdej bramce, co przy dużym natężeniu ruchu spowalnia podróż. Kierowcom nie pozostaje nic innego, jak zainteresować się automatycznymi płatnościami, które pozwolą zaoszczędzić.

autostrada autostrady polska
(fot) freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News