Od 13 lutego duża podwyżka za benzynę. Tak dużego skoku ceny paliwa z dnia na dzień nie było od wielu miesięcy

Od 13 lutego duża podwyżka za benzynę. Tak dużego skoku ceny paliwa z dnia na dzień nie było od wielu miesięcy

ceny paliw paliwo benzyna diesel

Podaj dalej

Od dłuższego czasu benzyna kojarzy się polskim kierowcom, jakie znacznie tańsze paliwo niż olej napędowy. Różnica zaczyna się jednak coraz bardziej zamazywać, a ostatnia podwyżka jaka dotknęła 95-tkę jest jedną z najwyższych w ostatnim czasie. Sprawdza się zatem scenariusz, który przedstawiali niektórzy analitycy – ceny obu paliw się zrównają.

Benzyna goni diesel w cenie

benzyna diesel paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – lucigerma

Aż o 12 groszy z piątku na sobotę zdrożała benzyna w cenie hurtowej. Z kwoty 5,30 zł/l, średnia cena wynosi obecnie 5,42 zł/l – to jeden z najwyższych skoków w przeciągu ostatnich wielu miesięcy. Obecnie do diesla różnica w cenie wynosi już tylko 43 grosze i jest jedną z najniższych, patrząc wstecz. Niebawem może dojść do sytuacji, że ceny paliw praktycznie się zrównają, bądź diesel będzie nawet i… tańszym paliwem.

Taka sytuacja miała już miejsce w ubiegłym roku, a później przyszedł moment, że olej napędowy był droższy nawet o blisko 1,50 zł! W cenach paliw wciąż bardzo dużo się dzieje, a ostatnie zmiany związane z embargo na tankowanie, znów zamieszają w kotle cenowym. Każdy kolejny tydzień i miesiąc będzie stawiał zupełnie inny obraz.

Niestety, ale w tym wszystkim nie należy spodziewać się jednego – tańszych cen. Tankowanie będzie coraz droższe, choć nie oznacza to tego, że będzie to bardzo wysoki skok ceny w krótkim czasie. Wszystko będzie działo się stopniowo i krok po kroku będzie pchało ceny w górę. Różnice będzie widać np. porównując wartość z początków każdego miesiąca.

Benzyna 50 gr na litrze
fot. freepik.com – irenemiller

Jaka cena paliw?

Benzyna w najbliższym czasie w średniej cenie detalicznej powinna kosztować około 6,66 zł/l, a do tego dojdzie zatem marża. Do kwoty 7 złotych jeszcze daleka droga, ale jeżeli dalej 95-tka będzie tak szybko drożeć, nie można wykluczyć tego, że tak się stanie. Tym bardziej, że eksperci przewidują, że to właśnie benzyna będzie bardziej drożała niż olej napędowy.

Choć i w przypadku diesla przewidywania są różne. Trzeba po prostu mieć na uwadze, że tankowanie jeszcze mocniej da się nam we znaki. Nadchodzi okres podwyżek i jest to po prostu nieuniknione. Byle tylko jak najłagodniej przejść przez ten czas i wszystko jak najszybciej się unormowało. A co z obniżkami? To chyba temat, który realnie nie zostanie bardzo szybko przywołany do tablicy. Oczywiście mając na względzie realne obniżki, a nie symboliczne na krótki czas.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – irenemiller

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News