Od 1 września kończy się niższa opłata dla Polaków. Teraz to ogromna oszczędność, którą mamy każdego dnia

Każda wyższa opłata dla Polaków to uderzenie w nasze portfele. Ostatnie miesiące to nic dobrego dla budżetów domowych, bo nawet gdy w teorii sytuacja w kraju się poprawia, to budżety domowe tego nie odczuwają. Mateusz Morawiecki swego czasu mówił o wprowadzeniu embargo na rosyjskie LPG, a sam temat przewija się już od niemal półtora roku. Temat wrócił, a tankujący gaz znów mają strach w oczach.

opłata lpg pieniądze
Podaj dalej

O ile wzrośnie opłata za LPG?

LPG cena unia europejska
fot. freepik

Jeden z posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego bardzo chce, aby Polacy więcej płacili za autogaz na stacjach paliw. Wysłał w tym celu nawet interpelację z zapytanie, dlaczego nie weszło w życie embargo na rosyjskie LPG. W ostatnich miesiącach opłata za to paliwo na stacjach paliw znacząco spadła i w wielu miejscach wynosi już poniżej 2,50 zł/l.

W Polsce wciąż kierowcy tankują ogromne ilości LPG na krajowym rynku. Choć wiele firm zrezygnowało z dostaw z tego kierunku, to szacuje się, że około połowa gazu w Polsce pochodzi właśnie z Rosji. Polska sprowadziła w 2022 roku milion 144 tysiące ton rosyjskiego LPG. W okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku było to 345 tysięcy ton. Niektórzy uważają, że to wsparcie finansowe działań militarnych w agresji na Ukrainę.

– W kolejnych miesiącach pan premier nie wypowiadał się na temat tego zagadnienia. Kierowany przez Pana resort nie informował o jakichkolwiek działaniach mających na celu zwiększenie krajowej produkcji LPG czy też umożliwienie sprowadzania tego paliwa w większej ilości z alternatywnych wobec Rosji kierunków dostaw – pisze w interpelacji Jacka Tomczaka.

Diesel, benzyna, LPG drożej
fot. freepik.com – Rawf8.com

Ogromny wzrost cen za litr

Do sprawy odniosło się ministerstwo klimatu i środowiska, które odniosło się do sprawy jasno. Wprowadzenie embargo przez Polskę wywołałoby krajowy chaos, paraliż i ogromny wzrost cen. Co ciekawe, LPG z Rosji zaopatruje nawet… Ukrainę, drogą przez Polskę. Jeżeli sama Unia Europejska nie zdecydowała się na taki krok, to nie ma powodu, aby robiła to sama Polska . Zwłaszcza dla czystej zasady.

Prawda jest taka, że takim krokiem rząd wywołałby ogromne problemy. Bo samochody to jedno – mogą zawsze przełączyć się na benzynę. Inna kwestia, że wiele osób ogrzewa swoje domy za pomocą tego typu paliwa, a także korzysta z niego wiele firm na różne sposoby. Kierowcy i wszyscy inni nie powinni mieć obaw, że za jakiś czas wzrośnie opłata za LPG. Nikt nie planuje wprowadzenia tego typu zakazu, bo mimo tego co się dzieje na świecie, byłoby to zupełnie nieopłacalne. Pozostaje się cieszyć coraz to tańszym tankowaniem.

stacje paliw stacja diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również