Od 1 stycznia kierowca, który pali i pije zapłaci jeszcze więcej. Duża podwyżka zmusi wiele osób do zmian

Od 1 stycznia kierowca, który pali i pije zapłaci jeszcze więcej. Duża podwyżka zmusi wiele osób do zmian

kierowca-kierownica-samochod

Podaj dalej

Każdy kierowca, który paliw czy spożywa alkohol, od nowego roku musi liczyć się ze znacznie większymi wydatkami. Sam problem nie dotyczy wyłącznie osób posiadających samochodu, ale w dużej mierze dotknie właśnie nich. Staną oni przed wyborem – kupować używki czy lać paliwo i jeździć. W związku z wysokimi cenami jednego i drugiego, z czegoś przyjdzie zrezygnować bądź coś mocno ograniczyć.

Kierowca stanie przed dużym dylematem

piwo alkohol kierowca
fot. freepik

Rząd zdecydował już, że od 1 stycznia 2023 roku zostanie podniesiona akcyza. Zdrożeje zatem alkohol, ale zdrożeją również papierosy – zarówno te tradycyjne tytoniowe, jak i elektryczne. Warto wspomnieć, że od 1 stycznia nie będzie już również tarczy antyinflacyjnej, a więc każdy litr paliwa będzie o około złotówkę droższy!

Z zapisu w projekcie wynika, że stawka akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry) oraz na wyroby pośrednie wzrośnie w przyszłym roku o 5 procent. Oznacza to, że wódka zdrożeje średnio o 1,50 zł, a piwo o około 20 groszy względem tego, co płacimy teraz.

Zmiana jeszcze bardziej uderzy natomiast w osoby palące. Tutaj stawka pójdzie w górę aż o 10 procent! Każda paczka papierosów będzie zatem droższa o około 50 groszy. Podwyżki mają być rok po roku aż do 2027 roku. Wówczas ceny tych produktów będą wyraźnie różnić się od tych, które płaciliśmy np. w 2021 roku, przed wejściem zapowiedzianych serii podwyżek.

a closeup shot of a person puffing on a cigarette surrounded with smoke

Paliwo czy używki?

Biorąc pod uwagę jak wszystko drożeje, trzeba mieć na uwadze, że podniesienie akcyzy to nie jedyna podwyżka. Już ostatnio alkohol zdrożał w związku z cenami produkcji czy transportu. Do końca roku może podrożeć jeszcze o kilkadziesiąt groszy w związki z kryzysem gospdoarczym jaki trwa na świecie. Tym samym sama akcyza będzie kolejną podwyżką, a nie jedyną jaka dotknie odbiorców.

Będzie zatem drogo, a do tego trzeba pamiętać, że paliwo także ma zdrożeć. Kierowcy będą mieli trudny orzech do zgryzienia dokonując wyboru, gdzie łatwiej będzie znaleźć oszczędności w budżecie domowym.

kierowca samochod podatek
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News