Od 1 stycznia diesel i benzyna zmienią życie Polaków. Masz samochód? Kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego co ich czeka

Od 1 stycznia diesel i benzyna zmienią życie Polaków. Masz samochód? Kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego co ich czeka

promocja diesel benzyna paliwo sieć stacja paliw ładowarki ładowarka prąd

Podaj dalej

Jesteś właścicielem samochodu tankującym diesel lub benzynę. To już nawet nie ostatnie tygodnie, a dni, kiedy możesz cieszyć się jeszcze jazdą. Wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet posiadając auto po prostu nie będą z niego już korzystać tak jak do teraz. Ba, niektórzy w ogóle nie będą go używać i nawet zdecydują się na sprzedaż. To diametralnie zmieni ich styl życia.

Diesel i benzyna dobije życie codzienne Polaków

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Dziś samochodem potrafimy podjechać czy to do sklepu, czy w inne pobliskie miejsce. Choć diesel i benzynę uważamy, że są za drogie, to jednak wkalkulowane jest to już w wydatki. Wiele osób nauczyło się rezygnować z innych dóbr, na rzecz właśnie jazdy samochodem. Trudno sobie odmówić tego komfortu w dzisiejszych czasach.

Dla wielu osób tego typu forma wygody zostanie mocno ograniczona, bądź się skończy. A to wszystko z racji wysokich cen paliw. Już od 1 stycznia olej napędowy będzie kosztował na pewno powyżej 8 złotych, choć trzeba być przygotowanym na to, że bliżej będzie mu do kwoty 9 złotych. Nowy rok rozpocznie się od rekordowo historycznej ceny dla tego paliwa.

Dość podobnie sytuacja będzie wyglądała z benzyną, bowiem ta powinna kosztować właśnie w okolicach 8 złotych. Szacuje się, że ceny od nowego roku będą wyższe od obecnych o niecałe 1,50 zł/l, biorąc pod uwagę nadchodzące perspektywy. To jednak nie będzie ostatnie słowo, jakie powiedzą ceny paliw na stacjach.

paliwo diesel ceny paliw vat akcyza podatki tarcza inflacja
fot. freepik

Im dalej w las tym ciemniej

Sytuacja nie będzie chwilowa, a będzie tak naprawdę dopiero początkiem. Przez problemy z ropą i duży popyt, cena za diesel i benzynę statystycznie ma ciągle rosnąć. Bardzo realny scenariusz jest, że po kilku tygodniach 2023 roku pojawi się cena, która po protu odstraszy nawet tych wiodących lepszy byt. Opłata 10 złotych za litr paliwa, będzie zmuszać już nawet osoby wiodące lepszy byt do tego, aby przekalkulować pewne rzeczy.

Osoby najmniej zamożne po prostu będą musiały zrezygnować z jazdy takiej, jak do tej pory. Z auta będą korzystały tylko i wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy będą już do tego zmuszone. Budżety domowe znacząco odczują stawki jakie pojawią się po zniesieniu tarczy antyinflacyjnej.

ceny paliw diesel
fot. freepik

Zakup samochodu? Ale po co mi on

Cena za diesel i benzynę sporo namiesza również na rynku samochodów używanych. Choć zapewne liczba ofert wzrośnie z wiadomych przyczyn, to mało kto będzie chciał kupić samochód. Mało kogo będzie stać na taką inwestycję – to raz. Dwa, to samo utrzymanie samochodu, czyli chociażby tankowanie, to będzie przeszkoda nie do pokonania na dłuższą metę. A spadków cen nie należy spodziewać się bardzo długo.

2023 rok będzie niezwykle ciężki dla nas wszystkich.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News