Od 1 stycznia 2024 roku nie zapłacimy już gotówką w sklepie. Większe zakupy tylko kartą, aby rząd nas mógł łatwiej kontrolować

Od 1 stycznia 2024 roku nie zapłacimy już gotówką w sklepie. Większe zakupy tylko kartą, aby rząd nas mógł łatwiej kontrolować

zakupy karta pieniadze

Podaj dalej

Polski pieniądz idzie w odstawkę, a główną rolę robiąc zakupy będzie odgrywała karta. Tyczyć się to będzie wszystkich Polaków, bez żadnego wyjątku. Posiadanie zatem większej ilości gotówki straci jakikolwiek sens. Wszystkie pieniądze mają być w wersji online, bo wówczas rząd będzie w pełni mógł kontrolować nasze wydatki i uszczelni się system podatkowy.

Na zakupy tylko z kartą

platnosc karta sklep
fot. freepik

Od nowego roku mają obowiązywać limity używania gotówki. Co ciekawe z najnowszych badań wynika, że mało kto w ogóle o tym słyszał. To się jednak dzieje i to na pewno wejdzie w życie. Nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie, ale są na najlepszej drodze do tego, aby zaczęły funkcjonować. Tego chce rząd, choć nie brakuje przeciwników tego pomysłu, który walczy z tym pomysłem.

Limit dla osób fizycznych ma wynosić 20 tysięcy złotych. Czyli jeżeli np. chcemy kupić samochód (czy coś zupełnie innego), to nie będzie można dokonać transakcji gotówkowej. Jeżeli nie da się też kartą wówczas trzeba będzie wykonać przelew – wcześniej np. wpłacając pieniądze na konto. Wtedy wszystko dla Urzędu Skarbowego będzie uczciwe i czarno na białym. Z kolei limity dla firm mają wynosić nie 15 tysięcy złotych jak obecnie, a już tylko 8 tysięcy złotych.

Trwa walka z tym, aby tego typu limity nie weszły w życie. Już kilkukrotnie udało się to zrobić i są starania, aby i teraz było podobnie. Jakie są na to szanse? Wydaje się, iż mniejsze niż ostatnio. Mimo wszystko polskiej gotówki należy bronić i tego typu limity są bzdurą, która tylko jest z korzyścią dla banków, które zarabiają na każdej transakcji. Z tego też powodu pieniądz traci na wartości i ”znika” z obiegu robiąc zakupy.

zakupy platnosc sklep
fot. freepik

Karta rządzi, ale gotówka daje wolność

Z roku na rok Polacy coraz więcej używają karty do płacenia za zakupy. Jest to proste, łatwe i bardzo często wygodne. Nie trzeba ze sobą nosić gotówki, zwłaszcza jej dużej ilości, aby sięgać po wymarzone i niezbędne rzeczy. Ograniczenia tego dodatkowymi limitami to coś najgorszego, co może spotkać każdą walutę i każdy pieniądz.

Pozostaje mieć nadzieję, że nowy rok nie przywita nas tego typu zmianami. Druga rzecz, że wpływa to także na naszą wolność i swobodę, a nakłada kajdanki kontroli. Jeżeli tak się stanie życie demokratyczne zacznie zmierzać w złym kierunku i będzie to kolejny krok do tego, aby obywatele sami zakładali sobie kaganiec.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News