Od 1 lipca każdy rodzic otrzyma dodatek 300 złotych! Kwota będzie mnożona razy ilość dzieci w rodzinie

Od 1 lipca każdy rodzic otrzyma dodatek 300 złotych! Kwota będzie mnożona razy ilość dzieci w rodzinie

dodatek 300 szkoła

Podaj dalej

Już w połowie roku rodzice będą mogli sięgnąć po dodatek w wysokości 300 złotych. Kwota jest pewna, jednorazowa i przyznawana dla wszystkich. Warto zatem zapisać w kalendarzu datę 1 lipca, aby nie zapomnieć. Pieniądze są docelowo przeznaczone jako tzw. wyprawka szkolna, a więc uprawnione są wszystkie dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Dodatek 300 złotych na wyprawkę szkolną

dodatek mama dziecko
fot. freepik

Od kilku lat polskie rodziny mają zapewniony łatwiejszy start do szkoły dla swoich dzieci. To w ramach programu Dobry Start w ramach którego na każde dziecko uczące się przyznawana jest jednorazowa kwota 300 złotych. Ma ona pozwolić na to, aby zapewnić podstawowe wyposażenie jak np. tornister, zeszyty, piórnik, itp. Oczywiście kwota ta nie starczy na pewno na wszystko, ale w znacznym stopniu pomoże.

Tutaj niestety też nie ma waloryzacji i też z roku na rok rodzice muszą dokładać więcej. Rząd w następnej kadencji – bez względu na to kto będzie rządził – musi pochylić się nad tym, czy nie czas zwiększyć tutaj kwotę. Wydaje się, że 200 złotych więc byłoby uczciwe na tyle, że dodatek ten dalej miałby odpowiedni sens. Jak na razie takiego tematu jednak nie ma.

Wnioski w ramach programu Dobry Start można składać od 1 lipca. O 300 złotych może starać się każdy rodzic, o ile jego dziecko nie ukończyło 20 lat. Dodatek wypłacany jest zatem odpowiednio długo i praktycznie ociera się jeszcze o studia. Z kolei dzieci niepełnosprawne mogą ubiegać się o pieniądze aż do 24. roku życia. Wiele firm oferuje gotowe zestawy za taką kwotę, przez co nie trzeba chodzić od księgarni do księgarni, lecz za jednym zamówieniem kupić wszystko.

dziecko ulga rodzic
fot. freepik

Termin mija 30 listopada

Kto złoży wniosek wcześniej odpowiednio wcześniej otrzyma pieniądze. Nie trzeba się jednak martwić o to, że rozpocznie się rok szkolny i utracimy prawo do tego, aby otrzymać dodatek. Czas na złożenie odpowiednich dokumentów mija dopiero 30 listopada, a więc prędzej czy później taki wniosek można złożyć.

Jakie dokumenty są potrzebne?

  • dane nasze i dziecka (m.in. daty urodzenia, PESEL, obywatelstwo)
  • adres nasz i szkoły, w której dziecko się uczy lub rozpocznie naukę we wrześniu
  • oświadczenie, że dziecko uczęszcza do szkoły

Kto złoży wniosek w lipcu i sierpniu otrzyma pieniądze do 30 września, kto później będzie musiał czekać na nie nawet dwa miesiące. Warto o tym pamiętać, bo formalności jak widać niej jest dużo, wniosek można złożyć przez internet, a pieniądze zawsze się przydadzą.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News