O tyle zdrożała benzyna, diesel i LPG w miesiąc na stacjach paliw. Zaskoczeni? Po tyle będą paliwa za tydzień

O tyle zdrożała benzyna, diesel i LPG w miesiąc na stacjach paliw. Zaskoczeni? Po tyle będą paliwa za tydzień

paliwa diesel benzyna

Podaj dalej

Zastanawialiście się po ile płaciliście za benzynę, diesel czy LPG miesiąc temu? Możecie przeżył mały szok, jak dynamicznie ceny paliw mogą podskoczyć w taki krótkim okresie. Tankując paliwo co kilkanaście dni, trudno aż dostrzec różnice. Zdecydowanie lepiej widać to, gdy już przemówią liczby na małym podsumowaniu.

Diesel, benzyna i LPG – o ile podrożały?

Jak widać na załączonej grafice na podstawie danych e-petrol, najbardziej podrożał diesel. Kierowcy tankujący olej napędowy w przeciągu miesiąca muszą płacić więcej aż o około 30 groszy. Jeszcze na początku wakacji wlewali paliwo za 5,40 zł/l, a dziś na niektórych stacjach muszą w najlepszym wypadku wydać 5,69 zł/l. Bo tyle najmniej ma właśnie kosztować w następnym tygodniu.

LPG również dynamicznie idzie w górę. Za autogaz w kolejnym tygodniu kierowcy będą płacili o ponad 13 groszy więcej niż miesiąc temu. Cena bardzo mocno zbliża się do 3 złotych, a na niektórych stacjach w Polsce została już nawet przekroczona. Wiadomo już, że pod względem tego paliwa padł historyczny rekord. Nigdy w kraju nie płaciliśmy więcej za LPG. A w najbliższym czasie będą ustanawiane nowe rekordy.

Najmniej w skali czterech tygodni podrożała benzyna, bowiem nieco ponad 10 groszy. Tym samym zmniejszyły się dość duże proporcje względem oleju napędowego, które jeszcze nie tak dawno były jednymi z największych. Benzyna bowiem jeszcze wcześniej, w okresie wakacyjnym, notowała samotnie dość duży skok ceny. Wszystko jednak wróciło już pod tym względem do normy.

Październik nie przyniesie nic dobrego

10, 20, 30 groszy we wrześniu i podobnie będzie także w październiku. Na początku listopada przekonamy się o ile tym razem więcej będziemy dopłacać względem podsumowania całego miesiąca. Ale listopad będzie wyjątkowy także pod innym względem. Wtedy wówczas przekonamy się ile diesel, benzyna i LPG podrożały w ciągu roku.

Ale dlaczego listopad? Bowiem to od tego miesiąca w ubiegłym roku ceny paliw zaczęły rosnąć z bardzo niskiego poziomu. I praktycznie już od blisko roku nieustannie pną się w górę i nie chcą wyhamować. To będzie taka puenta tego, jak wiele na litrze płaciliśmy rok temu, a ile obecnie. A wiadomo już, że różnica będzie bardzo znacząca, bowiem już taka jest.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News