O tyle zdrożał używany samochód w ciągu roku! Niesamowity skok cen i wartości aut

O tyle zdrożał używany samochód w ciągu roku! Niesamowity skok cen i wartości aut

diesel uzywany samochod

Podaj dalej

Kupić używany samochód w dobrej cenie jest współcześnie praktycznie niemożliwe. Sytuacja na rynku wtórnym od pewnego czasu wydaje się być przez wielu niepojęta i co istotne, wydaje się być coraz gorzej. Ceny powędrowały wysoko w górę i czasem wydają się wręcz nieadekwatne do wartości danego pojazdu. Dochodzi wręcz do kuriozalnych sytuacji.

Samochód nie na każdą kieszeń

W tym roku jest o wiele więcej samochodów na rynku niż przed rokiem. Tylko w tym roku do naszego kraju wjechało niespełna 869,7 tys. używanych aut, czyli o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020. Podaż zatem jest co nie powinno powodować aż takiego wzrostu cen, a mimo to popyt okazuje się ciągle ogromny.

Warto tutaj zwrócić uwagę na jedną rzecz. Powyższa liczba choć jest wyższa z poprzednim rokiem, to wciąż mniejsza o 7 procent niż w 2019 roku, gdy ”świat był normalny”. A biorąc pod uwagę fakt, że nowych samochodów praktycznie nie ma, to tylko pokazuje jakie są ogromne bramki na rynkach. I z tego powodu nieustannie rosną ceny.

Efekt jest taki, że w poprzednim roku mieliśmy do czynienia z rekordem! Mediana wyniosła 22,5 tys. zł, czyli była większa o 3,5 tys. zł więcej niż rok temu. To ogromny przeskok ceny, czasem wręcz nieadekwatny do wartości danego samochodu. Ale jak mawiają eksperci – wartość kształtuje rynek i to pokazuje, że dany samochód jest właśnie tyle wart.

Sytuacja na pewno się szybko nie zmieni

Nie ma co liczyć na to, że w każdym kolejnym miesiącu będzie tylko lepiej. Może okazać się, że mediana za samochód będzie dalej rosła i zapewne tak będzie. Zwłaszcza w perspektywie najbliższych miesięcy, gdzie nic nie wskazuje na to, że miałoby dojść do zmian na tym rynku. Nowych samochodów wciąż brakuje i będzie brakowało.

Dopiero 2023 roku może sprawić, że używany samochód będzie taniał, a nie drożał. Wtedy jednak wzrośnie zapewne jeszcze bardziej popyt. Handlarze mogą zatem niechętnie schodzić z ceny wiedząc, że mogą zarobić więcej na danym aucie. A kto jak kto, ale handlarz samochodem potrafi najlepiej się targować.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News